BRATISLAVA 13. december (WEBNOVINY) – Na trhu sa pohybujú podľa ministra obrany Martina Glváča ďalšie vojenské spravodajské materiály s tajnými informáciami, ktoré boli pôvodne iba „vyfabrikované“ na to, aby si v minulosti vybavovali spravodajskí dôstojníci účty.
Podľa Glváčových slov teraz doplácajú na to, čo bolo v rezorte v minulosti, v časoch kauzy odpočúvania novinárov. „Tento materiál bol všeobecne známy aj zastupujúcej ministerke (obrany) Radičovej a podľa mojich informácií aj ministrovi vnútra Lipšicovi,“ povedal minister obrany.
Glváča sa na materiál pýtali novinári, ktorým sa dostal do rúk. Podľa ministra však materiál neobsahuje autentické udalosti, išlo o spomínané vybavovanie si účtov.
Únik materiálov je neduhom, myslí si Fedor
Glváč o probléme listom informoval predsedu osobitného výboru parlamentu na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva Martina Fedora. „Zatiaľ samozrejme nemám žiadne bližšie informácie. Preto sa na najbližšom rokovaní výboru určite budeme pýtať aj na túto skutočnosť,“ povedal Fedor.
Únik utajovaných informácií je podľa neho veľkým neduhom, s ktorým spravodajské služby v uplynulých rokoch zápasili. Preto by malo byť prioritou, aby k nim nedochádzalo.
Bývalý minister obrany a poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS) je presvedčený, že informácie unikli až v období, keď bol vo funkcii ministra obrany Martin Glváč a nie vtedy, keď ministerstvu šéfovala expremiérka Iveta Radičová. Ak by sa to stalo už za jej pôsobenia na ministerstve, tak by sa materiály podľa Galka určite objavili už pred voľbami.
Minister básnil o opatreniach, ktoré nie sú účinné, tvrdí Galko
„Ukazuje sa, že ani opatrenia, o ktorých zavedení minister obrany Martin Glváč básnil, nie sú účinné,“ povedal Galko. Poukázal na Glváčovo vyjadrenie, že materiály sa vrátili vojenskému spravodajstvu a až potom unikli.
Daniel Lipšic (NOVA) hovorí, že keď bol ministrom vnútra, tak všetky informácie, ktoré mu dali zo SIS alebo vojenských tajných služieb a obsahovali podozrenie z trestnej činnosti, postupovali policajnému prezídiu na preverenie.
„Jeden materiál mi odovzdaný nebol vtedajším riaditeľom spravodajskej služby – zobral si ho naspäť z dôvodov mne neznámych. Napriek tomu, že bolo avizované, že nám bude poskytnutý na to, aby sme v trestnom stíhaní mohli robiť konkrétne úkony,“ povedal Lipšic. Podľa jeho slov je teraz na posúdení ministerstva obrany, či išlo o spravodajské hry a potenciálne aj polície, ak by padli nejaké trestné oznámenia. Podľa Lipšica by bolo dobré, ak by minister povedal, o čo konkrétne malo ísť.
Odpočúvanie by mali kontrolovať poslanci
Napriek tomu obsahuje niektoré technické špecifikácie, ktorých zverejnenie by spôsobilo rezortu problémy a Glváč je vďačný, že ho novinári nezverejnili, „nakoľko by nám mohol spôsobovať ekonomické ujmy“. Minister ich ale nespresnil, iba všeobecne poznamenal, že by sa mohli odkryť niektoré technické prostriedky.
Materiál mal byť skartovaný, podľa Glváča je otázne, ako sa dostal von. „Pravdepodobne to budem konzultovať so špeciálnym prokurátorom, ktorého plánujem navštíviť, a uvidíme aj, aké to bude mať trestnoprávne dôsledky,“ konštatoval Glváč.
Nový zákon o spravodajských službách, ktorý sa vzťahuje na civilnú aj vojenskú tajnú službu, je hotový. Rezort obrany v ňom preferuje kontrolu nasadzovania odpočúvania prostredníctvom poslancov parlamentu. Zatiaľ nie je presne stanovené, ako presne by mal túto kontrolu zastrešovať. „To je možno taká posledná téma, či sa budeme baviť o celom výbore alebo sa budeme baviť o počtoch poslancov,“ dodal minister obrany Martin Glváč(Smer-SD). Pomer poslancov koalície a opozície by bol zrejme vyvážený.
Meno riaditeľa vojenských spravodajských služieb oznámia
Do diskusie o kontrole odpočúvania podľa ministra pravdepodobne vstúpi aj aj predseda osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva Martin Fedor (SDKÚ-DS). „Pretože niektoré zdanlivé výhody, ktoré by mohli tomu poslancovi plynúť z toho, že bude mať funkciu toho kontrolóra, môžu mať následne aj nevýhody,“ dodal Glváč.
Minister zastáva názor, že poslanec má previerku zvolením a zložením sľubu. Diskutovať o presnej podobe tejto kontroly budú po tom, ako zákon vstúpi do legislatívneho procesu.
Vojenské spravodajské zložky (Vojenská spravodajská služba a Vojenské obranné spravodajstvo) sa zlučujú od 1. januára do jedného celku prostredníctvom predčasom schváleného zákona. Ich nového riaditeľa oznámi Glváč 22. decembra, keď sa stretne so súčasnými riaditeľmi dvoch zatiaľ samostatných zložiek.
„Určite to bude jeden z dvojice Róbert Tibenský alebo Ľubomír Skuhra. Vidíte, že ani tu sa nedejú žiadne personálne zázraky, nejde o stranícke nominácie,“ uisťoval Glváč, podľa ktorého to nie je nástroj, aby si vymenili ľudí v spravodajských službách. Podľa jeho slov ide o systémové opatrenie, ktoré má priniesť finančnú úsporu.
Pre vojenské spravodajstvo síce zvýšili počty, ale nebudú prijímať nových ľudí. Pripravujú totiž ešte presun signálneho spravodajstva ozbrojených síl pod vojenské spravodajstvo, čím sa všetky tri zložky dostanú do jedného celku.