Moskovský súd v utorok zmenil podmienečný trest opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorý dostal za spreneveru, na nepodmienečný a poslal ho do väzenia. Štyridsaťštyriročný kritik Kremľa dostal tri a pol roka odňatia slobody, keďže už ale rok strávil v domácom väzení, jeho pobyt za mrežami o tento čas skrátia. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Porušená podmienka
Navaľného, ktorý je najznámejším kritikom prezidenta Vladimira Putina, zadržali 17. januára po jeho návrate z Nemecka.
V krajine sa liečil päť mesiacov z následkov otravy nervovoparalytickou látkou novičok. Z útoku obviňuje Kremeľ, čo ruské úrady odmietajú.
Pri protestoch za prepustenie Navaľného zadržala ruská polícia tisíce ľudí, niektorých zbili
Podľa prokuratúry pobytom v Nemecku porušil pravidlá podmienečného odsúdenia za spreneveru. Navaľnyj označuje kauzu z roku 2014 za politicky motivovanú.
Právnici Navaľného argumentovali, že ich klient sa počas liečby v Nemecku nemohol osobne hlásiť ruským úradom, aby splnil pravidlá podmienečného trestu.
Vlna protestov
Navaľnyj tiež trvá na tom, že jeho právo na spravodlivý proces bolo počas zatýkania hrubo porušené. Svoje uväznenie označil za výsmech spravodlivosti.
Zadržanie opozičného aktivistu vyvolalo vlnu protestov, ktorá sa v posledných dvoch týždňoch prehnala celým Ruskom.
Mesežnikov: Demonštrovať v Rusku je veľká občianska odvaha. Putin má pri zbrani milióny lojálnych
Na demonštráciách za jeho prepustenie sa zúčastnili desaťtisíce ľudí. Na protestoch skandovali heslá proti prezidentovi Putinovi.
Polícia zadržala desiatky demonštrantov, vo viacerých prípadoch proti nim použila hrubú silu.
Perverzný rozsudok
Podporovatelia Navaľného vyzvali aj v utorok na demonštráciu a snažili sa zhromaždiť pred budovou súdu. V oblasti však bola veľká policajná prítomnosť. Viac ako 300 ľudí zadržali.
Odsúdenie si vyslúžilo ostrú reakciu zo zahraničia. Rada Európy uviedla, že rozsudok „poprel všetku dôveryhodnosť“ a britský minister zahraničia Dominic Raab vyhlásil, že je „perverzný“. Americký minister zahraničia Antony Blinken vyjadril hlboké znepokojenie.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.