KÁHIRA 3. februára (WEBNOVINY) –
Nepokoje pokračovali aj v piatok
Zrážky medzi políciou a demonštrantami v egyptských mestách pokračovali aj v piatok. Najväčšie protesty sa odohrali v metropole Káhira, kde demonštranti pred budovou parlamentu vyzývali armádu, aby sa vzdala moci. Nepokoje si vo štvrtok vyžiadali dve obete, ku ktorým v piatok pribudli ďalšie dve. Jedným z nich je údajne demonštrant a ďalším neidentifikovaný vojak. Podľa ministerstva vnútra si dvojdňové pouličné zrážky vyžiadali viac ako 1400 zranených.
Štátna televízia medzitým informovala, že demonštranti podpálili jednu z vládnych budov. Má ísť o daňový úrad nachádzajúci sa priamo oproti ministerstvu vnútra v centre Káhiry. Najnovšie protesty vyvolala stredajšia tragédia, keď po skončení futbalového zápasu v meste Búr Saíd (Port Said) vypukla medzi fanúšikmi súperiacich tímov bitka, ktorá si vyžiadala 74 obetí.
Polícia tvrdí, že demonštranti boli ozbrojení, pričom bezpečnostné zložky hovoria iba o použití slzotvorného plynu na rozohnanie stoviek zhromaždených.
Tí prišli vyjadriť svoje pobúrenie z násilia na stredajšom futbalovom zápase, po ktorom prišli o život desiatky ľudí. Zhromaždení obvinili z incidentu vládnucu armádu.
Obdobné protesty, no bez úmrtí, sa vo štvrtok večer konali aj v egyptskej metropole Káhira. Na centrálnom námestí Tahrír sa zišli tisíce ľudí žiadajúce rezignáciu šéfa armády, poľného maršala Muhammada Husajna Tantávího, ktorý dlhé roky pôsobil ako minister vnútra vo vláde zosadeného prezidenta Husního Mubaraka.
Polícia zasiahla po tom, ako sa stovky ľudí snažili dostať k budove ministerstva vnútra. Podľa tamojších médií muselo lekársku pomoc vyhľadať približne 630 ľudí, ktorí sa nadýchali slzotvorného plynu.
Obrazom: Násilnosti v Egypte pokračovali
Egypťania zodpovednosť pripisujú bezpečnostným zložkám, ktoré násiliu nedokázali zabrániť. Egypt si o osem dní pripomenie rok od odstúpenia dlhoročného prezidenta Husního Mubaraka. Situácia v severoafrickej krajine je však aj napriek konaniu parlamentných volieb veľmi napätá, pričom pri moci stále zotrváva armáda. Zmeniť to má pripravovaná nová ústava a prezidentské voľby.
Egypt si o osem dní pripomenie rok od rezignácie dlhoročného prezidenta Husního Mubaraka. Situácia v severoafrickej krajine je však aj napriek konaniu parlamentných volieb stále veľmi napätá, pričom pri moci stále zotrváva armáda. Zmeniť to má pripravovaná ústava a plánované prezidentské voľby.