BRATISLAVA 9. októbra (WebNoviny.sk) – Ples v opere bude mať aj vo svojom 16. ročníku dobročinný charakter. Významné spoločenské podujatie, ktoré sa každý rok koná začiatkom januára v historickej budove SND, bude aj tentoraz zbierať finančné prostriedky na pomoc deťom. Výťažok zo 16. Plesu v opere poputuje na vytvorenie Centra včasnej intervencie v Banskej Bystrici, ktoré bude štvrtým strediskom svojho druhu na Slovensku.
Ples v opere sa ocitol v baroku, nechýbal podnikateľ Kollár
Obrazom: Róby z Plesu v opere zmenili dámy na kráľovné
Zbierka nadchádzajúceho ročníka Plesu v opere nadväzuje na 15. ročník podujatia, kedy vyzbierané prostriedky smerovali na podporu perinatologických centier v Bratislave, Banskej Bystrici, Martine a Košiciach. Organizátorom plesu sa tento rok podarilo vyzbierať 220 000 eur, ktoré pomohli zlepšiť vybavenie kliník detskej anestéziológie a intenzívnej medicíny v spomínaných centrách. Túto sezónu však zachádzajú organizátori podujatia ešte o krok ďalej a v spolupráci s nadáciou SOCIA chcú pomôcť k vytvoreniu nového špecializovaného centra, ktoré poskytuje pomoc rodinám s deťmi, ktorých vývin je z rôznych dôvodov ohrozený či oneskorený. „Mnohé rodiny si špecializovanú starostlivosť nemôžu dovoliť, nemajú k nej prístup a sami nevedia, ako s dieťaťom čo najlepšie pracovať. Rozhodli sme sa upozorniť na tento problém a prispieť k jeho riešeniu,“ vyjadrila sa riaditeľka Plesu v opere Andrea Cocherová, ktorá zároveň poukázala na alarmujúco nízky počet podobných centier na Slovensku.
Zatiaľ čo v Českej republike v súčasnosti funguje až 47 zariadení na pomoc predčasne narodeným deťom a ich rodinám, pričom najstaršie z nich funguje už 25 rokov, na Slovensku podobné strediská začali vznikať až v tomto roku. Zriadenie centier, ktoré sa nezameriavajú len na liečbu konkrétnych ťažkostí, ale aj na ich prevenciu, umožnil zákon na Slovensku len v roku 2014 a štát ich vznik stále finančne nepodporuje. Nadácia SOCIA v tomto roku otvorila Centrá včasnej intervencie v Bratislave, Žiline a Prešove, Slovenská republika by však podľa odborníkov potrebovala aspoň 20 takýchto zariadení. „Sme si vedomí toho, že celý problém sami nevyriešime. To, že sa tento problém stáva mottom plesu a dostáva sa do povedomia spoločnosti, však môže prispieť k jeho riešeniu,“ uviedol riaditeľ Slovenského národného divadla Marián Chudovský.
Ambasádorkou dobročinného poslania Plesu v opere je od tohto ročníka herečka a členka Čestného plesového výboru Emília Vášáryová. „Dúfam, že budem môcť prispieť k tomu, aby ples naďalej plnil svoju dobročinnú funkciu a aby ľudia mali dobrý pocit z toho, že popri zábave môžu aj pomáhať,“ povedala herečka na tlačovej konferencii, kde tiež zdôraznila, akú dôležitú úlohu môžu podobné centrá na pomoc deťom narodeným so zdravotnými ťažkosťami zohrávať vo všetkých slovenských regiónoch.
Na Slovensku sa ročne narodí viac ako 2000 detí s poškodením orgánov alebo iným zdravotným znevýhodnením. Včasnou intervenciou je možné podchytiť zdravotný problém tak, aby boli následky pre dieťa i zaťaženie jeho rodiny v budúcnosti čo najmenšie. Počas predchádzajúcich ročníkov plesu sa organizátorom na dobročinné účely podarilo vyzbierať viac ako milión eur, charitatívnu úlohu začal Ples v opere plniť od roku 2010.