BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku v októbri tohto roka zaznamenala medziročný nárast vo väčšine odvetví.
Ako ďalej vyplýva z údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR, relatívne najvýraznejšie rástla mzda v priemysle, a to až o 5,2 %. Pracovníci v oblasti opravy motorových vozidiel si prilepšili o 4,5 % a vo veľkoobchode o 4 %.
Naopak, v nominálnom vyjadrení si o 5 % pohoršili ľudia pracujúci v sektore informačných a komunikačných technológií, v stavebníctve tento pokles predstavoval 0,6 %.
Najviac zarábajú informatici
Oproti októbru minulého roka štatistici evidujú nárast priemernej reálnej mesačnej mzdy v priemysle o 1,3 %.
V oblasti opravy motorových vozidiel si zamestnanci zarobili viac o 0,7 %, vo veľkoobchode o 0,2 %. Reálna mzda v ubytovaní ostala na nezmenenej úrovni.
Naopak, 8,5-percentný pokles reálnej mzdy ŠÚ SR zaznamenal v odvetví informačných a komunikačných činností.
V stavebníctve sa znížila o 4,2 %, v maloobchode o 3,2 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 2,9 %, v odvetví dopravy a skladovania o 1,9 % a vo vybraných trhových službách o 1,6 %.
Za desať mesiacov tohto roka mali najvyššiu priemernú mzdu v nominálnom vyjadrení zamestnanci v oblasti informačných a komunikačných činností, a to 1690 eur. Mzda v priemysle dosiahla hodnotu 836 eur, vo vybraných trhových službách 803 eur, veľkoobchode 752 eur, predaji a oprave motorových vozidiel 742 eur. Pracujúci v doprave a skladovaní podľa štatistikov mesačne zarobili 726 eur, v stavebníctve to bolo 594 eur, v ubytovaní 567 eur a maloobchode 556 eur.
Ľudia v reštauráciách zarábajú len vyše 350 eur
Najmenej, v priemere 360 eur, zarábali ľudia pracujúci v reštauráciách a pohostinstvách.
V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška si o 3,9 % polepšili predajcovia a opravári motorových vozidiel, pracovníci v priemysle dostali o 3,7 % viac.
Plat zamestnancov v sektore ubytovania v spomínanom období vzrástol o 3,1 %, v sektore dopravy a skladovania bol vyšší o 3%.
Ľudia zamestnaní vo veľkoobchode zarobili o 2,9 % viac, v prípade pracovníkov maloobchodu tento nárast predstavoval 1,8 %.
Pracovníkom v reštauráciách a pohostinstvách sa finančné ohodnotenie zlepšilo o 0,8 %, stavbárom o 0,5 %, zamestnancom vo vybraných trhových službách o 0,3 %. Najmenší pohyb miezd smerom nahor zaznamenali štatistici u informatikov. Tým platy narástli o 0,2 %.
Reálna mesačná mzda medziročne vzrástla len v predaji a oprave motorových vozidiel, a to o 0,2 %, v priemysle ostala na nezmenenej úrovni. V informačných a komunikačných činnostiach klesla o 3,8 %, vo vybraných trhových službách o 3,3 % a v stavebníctve o 3,1 %. O 2,8 % si pohoršili aj ľudia pracujúci v reštauračnom a pohostinskom sektore, podobne ako maloobchodníci s 1,8-percentným poklesom reálnych platov. Veľkoobchodníci zarábali podľa štatistikov o 0,8 menej než vlani, v prípade zamestnancov v doprave a skladovaní išlo o 0,7-percentný pokles. Nižšie reálne platy, konkrétne o 0,6 %, ŠÚ SR evidoval aj u pracujúcich v oblasti ubytovania.