BRATISLAVA 10. apríla (WebNoviny) – Pije pápež alkohol? Má rád Svätý Otec František rád pivo? To je otázka, na ktorú pozná správnu odpoveď len úzka skupina ľudí. Ale jeho predchodcovia užívali pivo ako liek. „Pápež Lev XIII., ktorý žil v 19. storočí mal problémy so zdravím a lekári mu odporučili piť pivo Pilsner Urquell a vďaka tomu sa dožil skvelej a dlhej kariéry,“ povedal pre portál WebNoviny starší obchodný sládok plzenského pivovaru Václav Berka s tým, že v Ríme bol navštíviť hrob pápeža Leva XIII. v Lateránskej bazilike, aby videl, kde odpočíva ten, ktorý ako prvý pil plzenské pivo vo Vatikáne.
Z tohtoročnej veľkonočnej várky skončilo symbolických 2018 fliaš piva podľa slov Václava Berku v reštaurácii, do ktorej pravidelne chodí na obed pápež František a časť sa rozdelila kardinálom. Avšak, či aj samotný pápež neodolá dúšku zlatého moku môžeme len hádať.
Samotnej ceste do Večného mesta a slávnostnému odovzdaniu daru na námestí sv. Petra vo Vatikáne predchádzala dlhá púť špeciálnej várky piva. Pivo začali variť plzenskí sládkovia už niekoľko týždňov vopred. Suroviny aj várku piva požehnal emeritný plzenský biskup František Radkovský. Veľkonočná zásielka piva putovala do Vatikánu tri dni.
Okrem tradičnej zásielky, veľkonočnej várky piva Pilsner Urquell, pápeža obdarovali umeleckým dielom, medeným veľkonočným zlatým vajcom. Ako Václav Berka priblížil, pápežovi pri odovzdávaní daru počas audiencie povedal, že medené vajce je darom za Českú a aj za Slovenskú republiku, keďže si krajiny v tomto roku pripomínajú 100 rokov od vzniku Československa. „Pilsner Urquell je súčasťou československého príbehu, bol pri radostných aj ťažkých chvíľach našich dejín, dokázal ľudí spájať a inšpirovať,“ pripomenul slová z listu, ktorý pápežovi Františkovi odovzdali spolu s medeným vajcom. „Pápež za dar poďakoval a povedal, že žehná pivovaru i jeho zamestnancom,“ povedal Berka.
Autorom daru, zlatého vajca, pre pápeža je slovenský umelecký kováč Jozef Tomčala. Kov, z ktorého je vajce vyrobené, má pre plzenský pivovar a varenie plzenského ležiaka veľký význam. „Pilsner Urquell sa od počiatku až do súčasnosti varí výlučne v medených nádobách s priamym ohrievaním a meď prispieva k nenapodobiteľnej chuti a vysokej kvalite zlatého plzenského ležiaka,“ uviedol starší obchodný sládok Václav Berka.
Gravírované letopočty 1918 – 2018 na podstavci medeného vajíčka pripomínajú dve tohtoročné významné výročia – sto rokov od konca 1. svetovej vojny a tiež od vzniku samostatnej Československej republiky. Vajce samotné je však univerzálnym symbolom Veľkej noci, vitality a nového začiatku. Práve počas 1. svetovej vojny sa vďaka osobnému nasadeniu zamestnancov pivovaru podarilo zachovať pôvodnú unikátnu medenú panvicu, v ktorej Josef Groll v roku 1842 uvaril prvú várku Pilsner Urquell a ktorá je do dnešného dňa srdcom pivovaru.
Katarína Zaťková