BRATISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) – Rada ministrov v pondelok vyslovila politický súhlas s návrhom Vysokej predstaviteľky EÚ pre spoločnú a zahraničnú politiku Federici Mogheriniovej vymenovať za nového osobitného predstaviteľa EÚ pre strednú Áziu štátneho tajomníka slovenského rezortu diplomacie Petra Buriana.
Ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka úspech Petra Buriana teší. „Keď sa človek presadí v konkurencii 28 členských krajín, znamená to, že musí byť veľmi dobrý. Okrem toho je to v krátkom čase už tretie menovanie slovenského diplomata na vysokú medzinárodnú funkciu a vnímam to so zadosťučinením aj ako celkové uznanie kvalít slovenskej diplomacie,“ konštatoval minister M. Lajčák na pondelkovom zasadaní ministrov zahraničných vecí 28 štátov Európskej únie v Bruseli. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Miroslav Jenča sa stal poradcom generálneho tajomníka OSN
Bosna má otvorenú cestu pre podanie prihlášky do EÚ
Po Kubišovi vymenovali Jenču
Ďalší slovenský diplomat, bývalý minister zahraničných vecí Ján Kubiš sa nedávno stal osobitným predstaviteľom OSN pre Irak a vedúcim misie OSN v Iraku (UNAMI). Do novej pozície Kubiša vymenoval generálny tajomník OSN Pan Ki Mun 24. februára. Podľa šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka rozhodnutie generálneho tajomníka OSN potvrdzuje Kubišove vysoké odborné kvality i dobré medzinárodné renomé slovenskej diplomacie.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun 12. marca oznámil vymenovanie slovenského diplomata Miroslava Jenču za svojho nového poradcu pre politické záležitosti. Jenča tak nahradí Dána Jensa Toyberga-Frandzena, ktorý na poste pôsobil dočasne od konca minulého roka.
Ako informuje portál OSN, Jenča, niekdajší šéf kancelárie exministra zahraničných vecí Jána Kubiša, bude okrem iného zodpovedať za úsek vzťahov s oboma americkými kontinentmi, Európou, Blízkym východom či západnou Áziou.
Šéfovia diplomacií schválili aj stratégiu proti IŠ
Pondelkové zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci sa venovalo najmä vzťahom Európskej únie s Afrikou, problému imigrácie, situácii v Líbyi a príprave summitu Východného partnerstva. Ministri zahraničných vecí medzi iným schválili stratégiu EÚ k Sýrii, Iraku a boju proti Islamskému štátu Iraku a Levanty (ISIL).
Slovensko na rokovaní zastupoval minister Miroslav Lajčák. „Z pohľadu SR boli podľa neho dôležité dve ďalšie témy – nominácia nového osobitného predstaviteľa EÚ pre strednú Áziu a otvorenie cesty pre realizáciu Dohody o stabilizácii a pridružení s Bosnou a Hercegovinou,“ informovalo tlačové oddelenie ministerstva zahraničných vecí.