BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Finančné skupiny Penta a J&T podľa nezaradeného poslanca NR SR Alojza Hlinu majú profitovať na Slovenskej pošte, a.s.
„Skupina Penta dokázala vytiahnuť zo Slovenskej pošty okolo 240 mil. korún (zhruba 8 mil. eur) od účinnosti novely zákona, ktorá zaviedla pracovné zdravotné služby,“ povedal v utorok na brífingu Hlina s tým, že všetko je však v súlade so zákonom.
Opozičný poslanec to považuje za príklad tunelovania štátnej spoločnosti. Aj keď bola povinná pracovná zdravotná služba pre prvé dve kategórie zrušená, napriek tomu si ju podľa poslanca Slovenská pošta objednávala. „Teraz bude povinná,“ dodal Hlina.
Brutálne lobistický návrh novely
Návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia z roku 2007, ktorý podľa neho parlament schváli na ďalšej schôdzi, označil za „brutálne lobistický„. Podľa návrhu novely zdravotný dohľad nad pracovnými podmienkami by mali zamestnávatelia povinne zabezpečovať pre všetkých zamestnancov, v súčasnosti sa takéto opatrenie vzťahuje len na rizikových pracovníkov, teda 3. a 4. kategórie.
Pošta tieto obvinenia odmieta. Tvrdí, že povinnosť zaisťovať bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov jej vyplýva zo zákona. Verejné súťaže na výkon pracovnej zdravotnej služby na roky 2014 a 2015 pritom ešte podľa Slovenskej pošty uzavreté nie sú.
„Verejné súťaže pri ktorých si prevzali podklady viacerí uchádzači doposiaľ neboli vzhľadom na lehoty plynúce zo zákona o verejnom obstarávaní ukončené,“ uviedla v reakcii pre agentúru SITA Slovenská pošta. Aký dodávateľ sa do tohto obstarávania prihlásil, spoločnosť povedať nechce. Tvrdí, že by tým porušila zákon o verejnom obstarávaní. „Po ukončení obstarávacieho postupu zverejníme všetky relevantné informácie, ako aj uzatvorené zmluvy v zmysle príslušných zákonov,“ píše sa v stanovisku pošty.
Doručovateľky presviedčali dôchodcov
J&T má zase podľa poslanca využívať pobočkovú sieť pôšt. Hlina upozornil, že poštové doručovateľky presviedčali dôchodcov, aby si dôchodky nenechávali doručovať Slovenskou poštou ale prostredníctvom Poštovej banky. „Za každého dôchodcu, ktorého presvedčili, dostali odmenu tri eurá,“ uviedol Hlina. Označil to za úplne absurdné, lebo v takom prípade pošta prichádza o poplatok za doručenie, ktorý si uplatňuje v Sociálnej poisťovni. Nevylúčil, že pošta si za túto činnosť od Poštovej banky neuplatňovala žiadnu náhradu.
„Slovenská pošta vyžaduje od svojich zamestnancov, aby uzatvárali určitý počet otvorených účtov v Poštovej banke,“ tvrdí Hlina. „Je určitá skupina poštárok, ktoré majú za úlohu otvoriť tri bežné účty v Poštovej banke. V prípade, že sa im to nepodarí, nedostanú vyplatenú časť odmien,“ dodal poslanec s tým, že ide o uplatňovanie kolektívnej viny.
Pošta obvinenia odmieta
J&T od júla 2013 vlastní v Poštovej banke vyše 88 % akcií a podiel pôvodného majoritného majiteľa Istrokapitálu klesol na 10,1 %.
Rovnako tieto obvinenia poslanca Hlinu Slovenská pošta odmieta. V súčasnosti poskytuje výplatu dôchodkov v zmysle platnej zmluvy so Sociálnou poisťovňou. Aj keď štátna spoločnosť pripúšťa, že Poštová banka je jej strategickým partnerom a tento vzťah považuje za obojstranne efektívny. „Doručovatelia nie sú v žiadnom prípade nútení predávať produkty Poštovej banky, Tiposu či iných partnerov pod hrozbou akýchkoľvek sankcií. Je to nepravdivá informácia, od ktorej sa v plnej miere dištancujeme,“ uvádza sa v reakcii Slovenskej pošty.