BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Pomoc pre poľnohospodárske podniky, ktoré sa pre veľké suchá dostali v minulom roku do finančných problémov, príde neskoro.
V piatkovej rozprave k návrhu zákona o podpore poľnohospodárskej prvovýroby v roku 2013 to uviedol podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon.
Návrhu z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja (MPRV) vyčítal to, že farmári sa aj po jeho prípadnom schválení k peniazom vo forme refundácie časti spotrebnej dane z minerálnych olejov prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) dostanú až v novembri tohto roku.
Poľnohospodári budú musieť čakať
Dokým však PPA poľnohospodárom vráti časť spotrebnej dane, budú podľa Simona musieť vyžiť z príjmov z úrody, ktorú založili ešte minulú jeseň.
Od šéfa rezortu pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka zároveň požaduje, aby z návrhu zákona vypustil bod, pre ktorý sa k refundácii nedostanú podniky v ťažkostiach. Do tých sa podľa Simona mohli dostať aj pre nepriazeň počasia v predošlých rokoch.
Jahnátek Simonovi oponoval tým, že pravidlá štátnej pomoci určuje EÚ a žiadna iná forma sa v danej situácií nedala použiť. Navyše, podnikmi v ťažkostiach sú podľa Jahnátka farmy, ktoré majú záporné základné imanie, dosahujú dlhodobú stratu, a tým pádom by nedostali pôžičku ani od bánk. Nejde teda o firmy, ktoré sa dostali do krátkodobých finančných problémov.
Simonov stranícky kolega Gabriel Csicsai zastáva názor, že návrh zákona sa minie účinkom, pretože výška podpory, ktorú navrhuje MPRV je nízka. Po schválení zákona by totiž farmári mohli od PPA dostať dotáciu v hodnote 0,153 eura na liter minerálneho oleja, a to najviac do množstva 25,45 litra na hektár poľnohospodárskej pôdy alebo 54,3 litra na veľkú dobytčiu jednotku (VDJ). Csicsai navrhuje tieto čísla v prvom prípade zvýšiť z 0,153 eura aspoň na 0,3 eura na liter a z 54,3 litra na 200 litrov na VDJ. Takúto zmenu by však musel ešte odobriť minister financií.
Ministra Jahnátka nahnevali
To Jahnátka pobúrilo, keďže práve poslanci ako Csicsai, Simon, Bugár a Hrušovský podľa jeho slov v minulosti hlasovali za zrušenie inštitútu červenej nafty.
„Opovrhujem všetkými poslancami, ktorí sa pod tento pozmeňovací návrh podpísali, s výnimkou tých, ktorí tu nesedeli v minulom období,“ vyhlásil Jahnátek, pri uzatváraní rozpravy. Spomínaní poslanci sa preto k slovu už nedostali. Práve oni by však podľa neho mali poľnohospodárom vysvetliť, prečo červenú naftu zrušili.
Poslanci sa v piatok popoludní zaoberali v prvom čítaní aj poslaneckou novelou zákona o dani z príjmov, v rámci ktorej chcú poslanci KDH preniesť daňovú povinnosť z nepeňažnej výhry z výhercu na prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania.
Podľa predkladateľov novely, Pavla Abrhana, Pavla Hrušovského, Moniky Gibalovej a Martina Fronca, by mali byť zrážkovou daňou zdaňované aj nepeňažné výhry alebo ceny. „Prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania bude znášať daňovú povinnosť vyplývajúcu z nepeňažnej výhry alebo ceny,“ uvádzajú predkladatelia.
Piatkový rokovací deň napokon poslanci NR SR uzavreli skôr, ako si naplánovali. Diskutovať mali do 15:00, v sále však chýbali predkladatelia zákonov, ktoré tak nemal kto uviesť. KDH navrhlo, aby sa zákony, ktoré nemal kto predstaviť, preložili na marcovú schôdzu, plénum to však neschválilo. Situáciou sa bude v utorok zaoberať poslanecké grémium, ktoré zvolal predseda národnej rady Pavol Paška.