- aktualizované 8. januára, 15:46
Predseda strany Hlas-SD a predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini oznámi svoje rozhodnutie v súvislosti so svojou prezidentskou kandidatúrou 19. januára v Banskej Bystrici. Oznámil to na pondelkovej tlačovej besede.
Dodal, že sa mu podarilo stretnúť do konca minulého roka s väčšinou členov jeho strany, keďže pociťoval povinnosť s nimi o takomto rozhodnutí diskutovať. Svoje osobné rozhodnutie už počas sviatočného obdobia spravil.
„Keď predsedníctvo strany odsúhlasí moju kandidatúru, a keď budú splnené všetky náležitosti, tak, ako som povedal, kandidatúru na prezidenta Slovenskej republiky oznámim 19. januára v tomto roku, v Banskej Bystrici,“ vyjadril sa.
Dodal, že považuje za potrebné splniť určité náležitosti straníckeho charakteru, ako je zvolanie predsedníctva, aby mal istotu, že ak definitívne ohlási kandidatúru, strana i jej orgány budú fungovať tak, ako majú, a nebudú vznikať pochybnosti o jej fungovaní ani o jednotnosti koalície.
Odstúpenie z vedenia Hlasu?
Na otázku novinárov, či by v prípade kandidatúry odstúpil z vedenia strany Hlas a koho by si vedel predstaviť ako svojho nástupcu Pellegrini uviedol, že o týchto záležitostiach nebude uvažovať počas kampane, ale po výsledku volieb.
„Samozrejme, že v prípade, ak by som bol úspešný v prezidentských voľbách a mal by som sa stať hlavou štátu, tak logicky budeme mať dostatočný časový priestor do inaugurácie vysporiadať sa aj s pozíciou predsedu Národnej rady SR, ktorá ďalej spočíva podľa koaličnej zmluvy v rukách strany Hlas, vzhľadom na volebný výsledok, a zároveň by sme museli vyriešiť aj otázku, kto potom povedie stranu Hlas-SD,“ vyjadril sa Pellegrini.
Pellegrini zneužíva terajšiu funkciu na získanie ďalšej, podľa strany Za ľudí vykonáva špinavú prácu
Zdôraznil však, že ohlásením svojej oficiálnej kandidatúry za prezidenta sa postu predsedu strany nevzdá, učiní tak v prípade, ak bude zvolený na post hlavy štátu. „Zároveň sa nebudem vzdávať ani pozície predsedu parlamentu,“ dodal. Argumentoval, že ani prezidenti či predsedovia samosprávnych krajov, ktorí opätovne kandidujú, sa nevzdávajú svojich funkcií, len aby nemali nejakú výhodu.
„Pokiaľ sa stanem prezidentom Slovenskej republiky, tak urobím všetko pre to, aby som dodržal literu zákona, že prezident má byť nadstranícky,“ povedal Pellegrini. Nevidí tiež dôvod na to, aby nejakým spôsobom delegoval povinnosti, ktoré má ako predseda NR SR vo vzťahu k prezidentským voľbám.
„Samozrejme, nebudem pravdepodobne podpisy Ivana Korčoka počítať ja. Aby nemal nikto podozrenie, že ich budem spochybňovať ja. Na to tu vytvorím príslušnú komisiu zloženú z ľudí, ktorí na to majú oprávnenie, aby sme všetky tie kandidátne listiny skontrolovali a uznali ich,“ uviedol.
Koaličná zmluva a záujem SNS
Pri iných záležitostiach podľa neho právomoc predsedu NR SR nekoliduje s prezidentskými voľbami. Kandidáti, ktorí splnia všetky náležitosti, sa podľa neho nemusia obávať, že by ich kandidatúra nebola prijatá.
Na margo podpory od svojho koaličného partnera Slovenskej národnej strany (SNS) Pellegrini uviedol, že Hlas je viazaný koaličnou zmluvou, ktorá bola podpísaná a ktorá rozdeľuje posty na základe volebných výsledkov jednotlivých koaličných strán.
Podľa medializovaných informácií mala totiž SNS prejaviť záujem o otvorenie koaličnej zmluvy a prerozdelenie postov výmenou za podporu Pellegriniho prezidentskej kandidatúry, záujem mali mať napríklad o ministerstvo hospodárstva či posty vo vedení NR SR.
Kedy budú prezidentské voľby na Slovensku? Pellegrini oznámil dátum (video+foto)
„Voľba prezidenta je niečo úplne iné a nebola predmetom žiadnej koaličnej dohody. Voľbou prezidenta sa zároveň nemenia ani pomery v parlamente,“ zdôraznil Pellegrini s tým, že po zvolení prezidenta, či už ním bude on, alebo niekto iný, bude predseda Danko stále disponovať poslaneckým klubom s desiatimi poslancami.
„Nenarastie mu to ani o jedného poslanca. Hlas bude mať naďalej 27 poslancov tak, ako má, a Smer bude mať ten svoj počet, ktorý má od volieb,“ uviedol predseda Hlasu a dodal, že jeho strana neotvára a ani nemieni otvárať diskusiu o zmene pomerov v parlamente a presúvaní pozícií.
Antikampaň sa začala a koalícia nemá žiadnu úctu k prezidentským voľbám, vyhlásil Korčok
„Post predseda parlamentu patrí na základe koaličnej zmluvy strane Hlas, a takisto sedem ministerských stoličiek vzhľadom na pozíciu a silu vo vládnej koalícii,“ podotkol Pellegrini. Poznamenal, že tak ako si váži podporu svojej prípadnej kandidatúry zo strany Smer, ktorú avizoval jej predseda Robert Fico, tak by si vážil i podporu SNS a jej elektorátu.
Podpora zo strany voličstva
To, že v rámci vládnej koalície dvaja z troch koaličných lídrov zvažujú niekoľko mesiacov po parlamentných voľbách prezidentskú kandidatúru (predseda SNS Andrej Danko avizoval, že zbiera podpisy, no jednoznačne sa nevyjadril, či bude kandidovať – pozn. SITA) je podľa predsedu Hlasu v poriadku.
„Veď to je normálna politická súťaž. Každý má podľa ústavy právo byť volený a zúčastňovať sa volieb,“ myslí si Pellegrini. Podotkol, že sa nedá vyprovokovať mediálnymi roztržkami. Za dôležité považuje to, aby vláda napĺňala svoje programové vyhlásenie a aby v parlamente prechádzali zákony. V tomto smere podľa neho zatiaľ nedošlo k žiadnemu „potknutiu“.
Dodal, že zvažoval, či bude zbierať podpisy od občanov, alebo využije podporu 15 poslancov parlamentu, pravdepodobne sa bude uchádzať o podpisy poslancov Hlasu pre kandidatúru. Podotkol, že jeho strane bola nedávno vo voľbách vyjadrená podpora zo strany voličstva.