Kedy budú prezidentské voľby na Slovensku? Pellegrini oznámil dátum (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
NR SR: Voľba prezidenta Slovenskej republiky
Predseda parlamentu Peter Pellegrini počas tlačového brífingu v priestoroch Zeleného salónu v Národnej rade SR na tému: Voľba prezidenta Slovenskej republiky. Bratislava, 8. január 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 8. januára, 13:54

Prvé kolo prezidentských volieb sa bude konať v sobotu 23. marca 2024. Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) to v pondelok oznámil na tlačovej besede.

Prípadné druhé kolo, ak by ani jeden z kandidujúcich nezískal nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, určil Pellegrini na 6. apríla.

Podpísal rozhodnutie

Pellegrinimu ako predsedovi parlamentu ukladá ústava povinnosť vyhlásiť voľbu prezidenta SR, a to tak, aby sa prvé kolo volieb konalo najneskôr 60 dní pred skončením funkčného obdobia úradujúcej hlavy štátu. „Funkčné obdobie pani prezidentky Čaputovej sa končí 15. júna tohto roku,“ uviedol Pellegrini.

Dodal, že predseda NR SR má podľa zákona vyhlásiť voľbu prezidenta minimálne 55 dní pred dňom ich konania. „Preto som dnes pred malou chvíľou podpísal rozhodnutie predsedu Národnej rady SR o vyhlásení volieb prezidenta SR, ktoré bude zverejnené v zbierke zákonov,“ uviedol šéf slovenského parlamentu.

Začína plynúť lehota na podávanie kandidatúr

„Od vyhlásenia volieb začína plynúť 21-dňová lehota na podávanie kandidatúr jednotlivých záujemcov o post najvyšší v Slovenskej republike,“ dodal predseda NR SR a pripomenul, že podľa ústavy môže kandidátov navrhnúť minimálne 15 poslancov parlamentu, alebo prinajmenšom 15-tisíc občanov, prostredníctvom petície s ich podpismi.

„Ako predseda Národnej rady mám potom povinnosť preskúmať do +4 dní od doručenia návrhu kandidáta, či návrh obsahuje zákonom stanovené údaje a náležitosti. A pri petícii som povinný preskúmať, či spĺňa všetky zákonné záležitosti,“ uviedol.

Dodal, že týmto aktom ja splnená jeho úloha predsedu parlamentu vyhlásiť voľby prezidenta SR a ich vyhlásením dodržal všetky predpísané lehoty. „A presne tak dodržím aj všetky povinnosti, ktoré mi ústava a zákony ako predsedovi parlamentu dávajú,“ uzavrel Pellegrini.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Národná rada SR