Pellegrini navštívil kolísku Československa, vyzdvihol podporu Francúzska pre vznik štátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini
Slovenský premiér Peter Pellegrini. Foto: SITA/AP

DARNEY 30. júna (WebNoviny.sk) – Pôda v lotrinskom mestečku Darney nie je obyčajná pôda, je to pôda, ktorú môžeme označiť za kolísku Československa, a teda aj slovenskej štátnosti.

Pri slávnosti vo francúzskom Darney, kde francúzsky prezident Raymond Poincaré 30. júna 1918 odovzdal pluku československých legii bojovú zástavu, to povedal premiér Peter Pellegrini.

Francúzsko stálo pri zrode Československa a preukázalo v zložitých a neistých časoch odhodlanie a prejav dôvery Československej republike ako svojmu novému spojencovi a priateľovi,“ povedal premiér v Darney, pričom ocenil, že československé jednotky bojovali za spravodlivosť a slobodu v Európe. Na slávnostnom ceremoniáli sa zúčastnil aj český premiér Andrej Babiš, francúzska ministerka obrany Florence Parly a zástupcovia obce Darney.

Inšpirácia pre súčasnosť

Pellegrini sa v prejave vrátil k rozdeleniu Česko-Slovenska. „V dnešnom svete, ktorý je plný národnostných a etnických konfliktov, susedskej nevraživosti či ignorancie, je to niečo skutočne výnimočným,“ povedal ďalej na margo vzťahov Bratislavy a Prahy po rozdelení.

Spomienka na historickú udalosť by však mala byť podľa Pellegriniho inšpiráciou aj pre súčasnosť. „Silnú a zjednotenú Európu, rovnako ako aj mier, slobodu a ľudské práva, preto nemožno považovať za samozrejmosť. Z histórie sa preto musíme vedieť poučiť, vyhodnotiť, čo bolo správe, čo našu spoločnosť posunulo ďalej, ale i posúdiť, kde naši predkovia zlyhali a nedopustiť sa opakovania chýb minulej doby,“ vyzval Pellegrini. „Rozhodnutie Francúzska podporiť vznik Československej republiky bolo jasným signálom o jeho podpore pre demokratickú budúcnosť pre strednú Európu,“ pokračoval slovenský premiér vo svojom príhovore. Potvrdil svoje slová, že Slovensko je pripravené zapojiť sa do dialógu o budúcnosti EÚ.

Spomienka na odvahu bojovníkov

Podľa francúzskej ministerky Florence Parly sa na stráňach pohoria Vogéz, kde Darney leží, nezabúda na minulosť. „Ani na zvuk kanónov, pušiek alebo výkrikov vojakov. Ani na úprimné slová, ani na rozhodné pohľady vojakov československých légií, ktorí sa tu zhromaždili, pripravení obetovať sa ako slobodní ľudia,“ povedala ministerka s tým, že vždy, keď nejaké národy hľadali slobodu, Francúzsko im otvorili náruč aj úkryt. „Zostáva i spomienka. Spomienka na odvahu bojovníkov z východu Európy. Spomienka na solidaritu, ktorá sa nemôže vytratiť. Spomienka na vojakov, ktorí položili životy aj za nás Francúzov, za naše hodnoty a za všetky utláčané národy, ktoré žiadajú emancipáciu,“ dodala Parly. Ako dodala, hoci vojna, ktorá zničila Európu, sa zdá byť ďaleko, napriek tomu spomienka na ňu živí naše reflexy, intuíciu a spôsob nášho myslenia.

Premiér prišiel do Darney po stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Podpísali akčný plán strategickej spolupráce medzi SR a Francúzskom, hovorili o EÚ, Visegráde či klíme. Mestečko Darney má pre vznik Československa, ktorého sté výročie si tento rok pripomíname, obrovský význam. Práve tu 30. júna 1918 francúzsky prezident Raymond Poincaré za prítomnosti Edvarda Beneša odovzdal bojovú zástavu 21. streleckému pluku československých dobrovoľníkov, ktorých vycvičili vo Francúzsku. Francúzsko ako prvý štát uznalo samostatné Československo vďaka generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. V meste je aj francúzsko-československé múzeum.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej BabišPeter Pellegrini