GARMISCH-PARTENKIRCHEN 11. februára (WEBNOVINY) – Švédka Anja Pärsonová si v piatok 3. miestom v superkombinácii v nemeckom Garmisch-Partenkirchene vyjazdila už dvanástu medailu v súčte svetových šampionátov v zjazdovom lyžovaní. Viac cenných kovov má v historickom meradle na konte len nesmrteľná Nemka Christl Cranzová – osemnásť. Tá však zbierala víťazstvá ešte v 30. rokoch 20. storočia pri úplne inom rozložení síl vo svetovom lyžovaní. Pärsonová sa s tuctom medailí zároveň dostala na úroveň nórskej legendy Kjetila-Andreho Aamodta, ktorý je v tomto smere najpoctivejším zberateľom cenných kovov medzi mužmi.
Čoskoro 30-ročná Pärsonová (nar. 25. 4. 1981) má na svojom konte z majstrovstiev sveta 7 zlatých, 2 strieborné a 3 bronzové medaily, pričom 11 z nich pochádza z individuálnych pretekov a jedna zo súťaže družstiev. Pärsonová začala zapĺňať svoju nevšednú zbierku triumfom v slalome na MS 2001 v rakúskom St. Antone. Najúspešnejšia bola pred štyrmi rokmi pred domácim publikom v Aare, kde brala trikrát zlato, raz striebro aj bronz. Presne po štyroch rokoch sa vrátila aj na stupne víťazov, kedže šampionát v roku 2009 vo Val d´Isere jej nevyšiel a najlepšia bola deviata v slalome.
Vonnová nedokončila kombináciu, lekári poradili tmu
Američanka Lindsey Vonnová nedokončila piatkové preteky superkombinácie na majstrovstvách sveta alpských lyžiarov v nemeckom Garmisch-Partenkirchene. Z dvoch diametrálne odlišných častí absolvovala iba zjazd, v ktorom zaostala za vedúcou Elisabeth Görglovou o 1,6 sekundy. Slalomové pokračovanie vynechala. „Žiaľ, približne v tretej štvrtine, možno polovici trate som stratila koncentráciu. Nebolo to síce také zlé ako v super G, ale ešte mi chýba pocit, že je všetko stopercentne v poriadku,“ povedala Vonnová, ktorá stále trpí bolesťami hlavy po minulotýždňovom otrase pri páde v tréningu. V tejto sezóne vyhrala zatiaľ jediné preteky superkombinácie Svetového pohára vo Val d’Isere, ale v Ga-Pa sa rozhodla obetovať disciplínu kvalitnej príprave na nedeľňajšiu obhajobu titulu majsterky sveta v zjazde.
„Snažím sa pozerať na všetko pozitívne, istý pokrok tu predsa len badať. Musím len veľa oddychovať a na trati sa ubezpečovať, že príznaky otrasu mozgu sú preč. Včera aj dnes som prešla testami, takže je to už iba o oddychu. Verím, že na zjazd budem pripravená,“ povedala úradujúca olympijská víťazka v najkĺzavejšej disciplíne a ešte raz priblížila dojmy zo svojho piatkového pobytu na svahu Kandahar: „Bolo to ako jazdiť v hmle. Chýbajú mi reakcie. Som pomalá a málo agresívna. Mám taký zvláštny pocit, že s tým nič nedokážem spraviť. Ale určite to nebolo také zlé ako v utorkovom super G.“ Američanka zvažuje aj možnosť vynechať sobotňajší tréning. Lekári jej už v piatok odporučili, aby popoludní zostala v tmavom prostredí, kde ju nebudú rušiť žiadne vonkajšie stimuly. „Možno zostanem zatvorená v zatemnenej izbe a budem pozerať preteky v televízii. Rada by som bola v priestoroch cieľa, ale pre moje zdravie bude lepšie, keď vypočujem lekárov,“ dodala 26-ročná rodáčka zo St. Paul.
Superkombinácia nečakane pre Rakúšanku Fenningerovú
Rakúšanka Anna Fenningerová sa stala v piatok v nemeckom Garmisch-Partenkirchene prekvapujúcou majsterkou sveta v superkombinácii. Iba 21-ročná Rakúšanka mala v súčte zjazdu a slalomového kola v cieli náskok 9 stotín sekundy pred striebornou Slovinkou Tinou Mazeovou a 27 stotín pred bronzovou Švédkou Anjou Pärsonovou. Pre čoskoro 30-ročnú Pärsonovú je to už jedenásta medaila v súčte všetkých svetových šampionátov, z toho tretia s bronzovým leskom (bilancia 7 – 1 – 3). Upevnila si tým druhé miesto v historických tabuľkách svetových šampionátov za suverénnou Nemkou Christl Cranzovou.
Víťazná Rakúšanka Fenningerová potvrdila dobrú formu v Garmisch-Partenkirchene, keď predtým v úvodnom super G skončila piata. Fenningerová brala zlato v superkombinácii najmä vďaka vyrovnaným výkonom v zjazde aj slalome, keď dve štvrté priečky jej stačili na výslednú prvú. Fenningerová je dvojnásobnou juniorskou majsterkou sveta z roku 2008 (obrovský slalom a kombinácia), ale vo Svetovom pohári zatiaľ prvenstvo v pretekoch na konte nemá. „Je to neuveriteľné, veľmi sa teším. Až tak, že nenachádzam slová. Nebolo to jednoduché, ale na náročnej trati som chcela potvrdiť dobrú formu. Stále tomu nemôžem uveriť, že som majsterka sveta. Teším sa na oslavy,“ uviedla Anna Fenningerová v prvej reakcii pre ORF.
Rakúske zjazdové lyžovanie sa po tretej skončenej disciplíne MS 2011 teší už zo zisku dvoch zlatých medailí. O tú prvú sa v úvodnom super G postarala Elisabeth Görglová. Práve táto pretekárka mala rozbehnutú na zlato aj superkombinačnú súťaž, keď po úvodnom zjazde viedla o 26 stotín pred Švajčiarkou Dominique Gisinovou, ale v slalomovom kole napokon dosiahla až pätnásty čas a spadla na piatu priečku.
V superkombinácii sa nedarilo viacerým favoritkám, ktoré však nastupovali do súťaže so zdravotnými problémami. Američanka Lindsey Vonnová sa po zjazdárskej časti (12. miesto) zbalila a na slalom už nenastúpila. Skvelá Američanka už vopred avizovala, že superkombináciu bude brať zrejme len ako prípravu na nedeľňajší zjazd. „Nemalo to význam, nebola som ešte stopercentne v poriadku. Približne v troch štvrtinách trate moja koncentrácia ochabla a záver som už vypúšťala,“ povedala v cieli Vonnová, držiteľka troch veľkých krištáľových glóbusov za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári. Jej veľká nemecká rivalka a zároveň kamarátka Maria Rieschová nastúpila na superkombináciu s teplotou a jej zdravotná indispozícia sa prejavila na celkovom 11. mieste. Rieschová, ktorá je úradujúcou olympijskou šampiónkou v tejto disciplíne, zaostala za víťazkou o takmer dve sekundy. „Fyzicky som na úplnom dne. V spodnej časti trate mi odišli sily,“ tvrdila M. Rieschová v cieli zjazdu, keď doslova lapala po dychu. V rodnom Ga-Pa už predtým získala bronz v super G, ale neskôr musela zaľahnúť do postele s horúčkou.
Výsledky:
Superkombinácia žien – zjazd + slalomové kolo: 1. Anna Fenningerová (Rak.) 2:43,23 min, 2. Tina Mazeová (Slovin.) +0,09, 3. Anja Pärsonová (Švéd.) +0,27, 4. Dominique Gisinová (Švaj.) +0,67, 5. Elisabeth Görglová (Rak.) +0,89, 6. Denise Feierabendová (Švaj.) +1,28, 7. Julia Mancusová (USA) +1,33, 8. Johanna Schnarfová (Tal.) +1,36, 9. Maruša Ferková (Slovin.) +1,77, 10. Lotte Smiseth Sejerstedová (Nór.) +1,79, 11. Maria Rieschová (Nem.) +1,91.
ZJ. LYŽOVANIE-MS: Pred zjazdom mužov témou najmä bezpečnosť
Pred sobotňajším zjazdom mužov na majstrovstvách sveta alpských lyžiarov v Garmisch-Partenkirchene sa vo všetkých pádoch skloňuje bezpečnosť pretekárov. Doterajšia šampionátová prax nabáda zjazdárov pred kráľovskou rýchlostnou disciplínou k zvýšenej opatrnosti a to hneď z niekoľkých dôvodov. Súťažná zjazdovka je veľmi ľadová, vlnitá a navyše je na nej viacero pasáži, ktoré nie sú dostatočne osvetlené. Šéftréner rakúskych zjazdárov Mathias Berthold v tejto súvislosti pre ORF poznamenal: „Zjazd je veľmí náročný v tom, že je tmavý a veľmi zle sa niekedy odhaduje vzdialenosť od jednej bránky k bránke. Navyše podklad je hrboľatý a len veľmi ťažko sa preto hľadá ideálna stopa. Na druhej strane je dobrou správou to, že nie je príliš rýchly.“
Kandahar má pre mužov dĺžku 3300 m s prevýšením 920 m a podľa štvrtkového tréningu by jazdci mali na ňom dosiahnuť maximálnu rýchlosť 140 km/h. Je síce ľadová, ale hlavný problém spočíva v tom, že najmä v spodnej časti je aj vplyvom zvyšujúcich sa teplôt nerovná a vlnitá. „Kandahar by som prirovnal ku klzisku, niečo ako ľadová hrboľatá platňa. A niektoré jej časti sú veľmi strmé. Posledný a zároveň najväčší padák sa volá ´Freien Fall´ a má 92-percentné klesanie. Okrem toho je problémom aj svetlo. Konkrétne prechody z osvetlených častí do tých v tieni,“ informoval o svojich postrehoch z trate ešte po super G slovenský reprezentant Matej Falat. Práve extrémne náročný skok Freien Fall, čiže Voľný pád, sa organizátori po štvrtkovej porade rozhodli trochu upraviť na ľudskejšie podmienky. Odstránili z neho niekoľko centimetrov a urobili ho plochejším. Okrem toho by mal byť cieľový svah kompletne vyhladený, aby z neho zmizli nerovné nebezpečné časti. Günther Hujara, ktorý je ako pretekový riaditeľ FIS zodpovedný aj za bezpečnosť tratí na svetovom šampionáte, k téme náročnosti zjazdovky ešte po úvodnom super G poznamenal: „Pretekári musia aj sami zvážiť, čo si na trati môžu dovoliť. Ľudia si musia uvedomiť, kde majú svoje hranice. Najmä tí zo zjazdársky menej známych krajín.“ Z pohľadu organizátorov však ubezpečil, že sa robí všetko pre čo najbezpečnejšiu „zjazdnosť“ šampionátových tratí. „My robíme všetko, čo môžeme. Taktika a stratégia už je na samotných pretekároch,“ dodal Hujara.
Okrem nástrah terénu a počasia je vážnym problémom šampionátu alpských lyžiarov v Ga-Pa aj maródka, resp. odhlasovanie sa jednotlivých pretekárov zo súťaží v dôsledku ich únavy z nahusteného programu. Na sobotňajší zjazd sa rozhodli nereflektovať vedúci pretekár Svetového pohára Chorvát Ivica Kostelič, rovnako Švajčiar Carlo Janka dal prednosť príprave na technické disciplíny. Chýbať budú pre zranenia aj poprední rakúski zjazdári Hans Grugger, Mario Scheiber a Georg Streitberger. Okruh favoritov by sa mal zgrupovať najmä okolo skúsených matadorov, akými sú Didier Cuche, Michael Walchhofer či Aksel Lund Svindal. Tridsaťšesťročný Cuche je navyše priebežným lídrom hodnotenia zjazdu v SP a jeho skúsenosti a telesná konštrukcia ho predurčujú na zvládnutie technicky náročných tratí.
Mužský zjazd je na MS 2011 na programe v sobotu od 11.00 h.