BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a tzv. dobrovoľne nezamestnané budú mať rovnaký minimálny základ.
Minimálna platba preddavkov na poistné dobrovoľne nezamestnaných osôb tak bude 14 % z minimálneho základu v sume 44,2 % z priemernej mesačnej mzdy. Určovanie vymeriavacieho základu pre SZČO zostáva v súčasnej podobe. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú dnes schválili poslanci NR SR.
Vymeriavacím základom na platenie odvodov u zamestnanca bude jeho príjem zdaňovaný ako príjem zo závislej činnosti, teda aj napríklad odchodné, odstupné, suma zdaňovaná v súvislosti s používaním motorového vozidla zamestnávateľa, časť zamestnaneckej opcie poskytnutej zamestnancovi a podobne. Novela taktiež rozširuje kategórie poistencov, ktorí nie sú povinní vykonávať ročné zúčtovanie poistného.
Po novom sa budú platiť zdravotné odvody aj z dividend, a to z dividend vyplatených fyzickým osobám. Pôvodne mali pritom zdravotné odvody z dividend uhrádzať právnické osoby, ktoré vyplácajú dividendy. Sadzba poistného na odvody z dividend bude na úrovni 10 % z vymeriavacieho základu.
Zdravotné odvody z dividend budú ohraničené stropmi. Stropy sa budú rovnako uplatňovať aj pri platení preddavkov na zdravotné poistenie z dividend. Maximálny ročný vymeriavací základ na platenie poistného z dividend bude 36-násobkom priemernej mesačnej mzdy na Slovensku. Maximálny mesačný vymeriavací základ pri platení preddavkov z dividend bude vo výške trojnásobku priemernej mesačnej mzdy.
Sadzba za poistencov štátu klesne v roku 2011 na 4,32 %
Dnes o tom rozhodli poslanci NR SR, keď schválili novelu zákona o zdravotnom poistení. Štát bude teda v budúcom roku platiť mesačne za jedného svojho poistenca 32,16 eura. V súčasnosti je sadzba za poistenca štátu 4,78 % z vymeriavacieho základu, teda 34,56 eura mesačne na jedného poistenca. So schválenou sadzbou počíta aj návrh rozpočtu na rok 2011.
Ten zároveň predpokladá, že v nasledujúcich dvoch rokoch by sadzba za štátnych poistencov mala klesnúť na 4 %. Opoziční poslanci sa neúspešne snažili presadiť vyššie platby štátu. Štefan Zelník (SNS) navrhoval ešte v parlamentom zdravotníckom výbore 4,6 %, bývalý minister zdravotníctva Richard Raši priamo v pléne zotrvanie na 4,78 %.
Čítajte viac:
Najprv diery a potom peniaze
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik niekoľkokrát zopakoval, že s výškou sadzby nie je spokojný. Zároveň však dodal, že v minulých rokoch zdroje v zdravotníctve neustále rástli, no nepodarilo sa zefektívniť finančné toky.
„Najprv upchajme diery, potom rokujme o peniazoch,“ navrhol po prerokovaní novely v parlamentom zdravotníckom výbore. Minister financií Ivan Mikloš ako aj premiérka Iveta Radičová zase upozornili, že celkové zdroje v systéme napriek poklesu sadzby stúpnu asi o dve percentá. Zdravotníci vládu aj parlament žiadali, aby bola sadzba poistného za ekonomicky neaktívnych poistencov na rok 2011 minimálne päť percent z priemernej mzdy spred dvoch rokov.
V opačnom prípade sa obávajú ohrozenia dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti. Podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Milana Dragulu pacientov pravdepodobne čaká aj predĺženie čakacích lehôt. Lekári taktiež avizujú, že budú robiť iba do výšky limitov. Sadzba 5 % bola za predchádzajúcej vlády realitou iba krátke obdobie, a to prvé štyri mesiace roku 2007. Následne sa však znížila na 4 %, takže priemerne štát za celý rok platil za svojich poistencov 4,33 %. V roku 2008 sa sadzba dostala na 4,5 % a v roku 2009 na 4,9 %.