BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Parlament prelomil veto prezidenta a opätovne schválil zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch. Zákonom sa mení kreditový systém či prístup k atestáciám.
Vychovávateľom sa tiež znížia úväzky o dve hodiny týždenne, posilní sa kariérové poradenstvo a zavedú sa opatrenia na ochranu učiteľov pred sociálno-patologickým správaním.
Zákonu podľa Kisku chýba kvalita
Prezident vetoval zákon s tým, že nemá potrebnú kvalitu na to, aby sa stal funkčnou súčasťou vyváženého a stabilného právneho poriadku. Zákon nadobudne účinnosť od 1. septembra 2019.
Desiatky učiteľov pochodovali Bratislavou proti zákonu o pedagogických zamestnancoch
Podľa Slovenskej komory učiteľov ministerstvo školstva ani vláda nevyužili šancu vytvoriť moderný zákon, ktorý by zvýšil atraktivitu učiteľského povolania, vychádzal by z praxe a nebol by diskriminačný. Nový zákon podľa komory totiž okliešťuje kreditový systém a je dokonca v rozpore so zákonom o celoživotnom vzdelávaní.
Protesty učiteľov
Proti zákonu protestovali desiatky učiteľov. Od 29. apríla do 7. mája každý deň hodinu stáli pred parlamentom. Vyvrcholením protestu bol štvrtkový pochod z bratislavského Námestia slobody pred budovu Národnej rady SR.
Platy začínajúcich učiteľov by mali porásť, návrh Dankovej SNS ovplyvní aj štipendiá doktorandov
„Ak poslanci Národnej rady SR prelomia prezidentovo veto a zákon opätovne schvália, sme pripravení aj naďalej pokračovať vo svojich aktivitách a ozývať sa proti tomuto zákonu. Využijeme všetky ďalšie možnosti, ktoré existujú, aby sme poukázali na to, že tento zákon nie je v poriadku. Určite nezostaneme ticho,“ uviedol vo štvrtok predseda Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman pre agentúru SITA.