Paralympiáda bola plná nadšenia a obrovských emócií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Paralympiáda
Beh na 100 metrov. Zlato získal Brit Jonnie Peacock, druhý skončil Američan Richard Brownie a bronz patril Arnu Fouriemu. Oscar Pistorius skončil štvrtý. Foto: SITA, AP

LONDÝN 9. septembra (WEBNOVINY) –

Konečná medailová bilancia:

1. Čína 95 – 71 – 65

2. Rusko 36 – 38 – 28

3. Veľká Británia 34 – 43 – 43

4. Ukrajina 32 – 24 – 28

5. Austrália 32 – 23 – 30

6. USA 31 – 29 – 38

41. Slovensko 2 – 1 – 3

Londýnske XIV. paralympijské hry, ktoré sa v nedeľu skončili, boli výnimočné predovšetkým úžasnou atmosférou, ktorá vládla na všetkých športoviskách.

Briti sa ukázali ako fantastickí hostitelia a súťaže v návštevnosti v ničom nezaostávali za tým, čo celý svet sledoval na Hrách XXX. olympiády, ktoré sviatku hendikepovaných športovcov predchádzali.

Tribúny všetkých športovísk praskali vo švíkoch od prvého po posledný deň. Športovci mohli pokojne zabudnúť na svoj zdravotné postihnutie a vychutnať si súťaže pred nadšeným publikom rovnako ako ich zdraví partneri.

„Toto bola nádherná oslava športu. Absolútna špička,“ pochvaľoval si 80-tisícovú divácku kulisu na Olympijskom štadióne slovenský vrhač vozičkár Miloslav Bardiovský, ktorý v 53 rokoch absolvoval svoju paralympijskú premiéru a v hode diskom skončil na výbornom siedmom mieste.

„Splnil sa mi môj sen. Chcela som súťažiť pri umelom osvetlení a pred plným štadiónom. Je to úžasné,“ pridala piata najlepšia diaľkarka sveta medzi telesne postihnutými Lenka Gajarská, ktorá sa narodila bez rúk.

„Podľahla som atmosfére, pred sedemnásťtisícovou kulisou som nikdy v živote neplávala,“ priznala zrakovo postihnutá plavkyňa Karina Petrikovičová.

„Ešte nikdy sme nesúťažili pred takýmto publikom,“ zhodli sa všetci slovenskí lukostrelci.

Žiť sa oplatí, odkázal cyklista Jaroslav Švestka

Jaroslav Švestka
Foto: SITA/Roman Benický/SPV

Športovci sa nehanbili za svoje slzy šťastia, ale ani sklamania a dávali voľnú cestu svojmu vnútru. Všetci však ukázali predovšetkým obrovskú morálnu silu. Už to, že vôbec mohli v Londýne štartovať, považovali za svoje obrovské víťazstvo nad nepriazňou osudu.

„Ja som rada, že som tu mohla byť. Je to pre mňa veľká skúsenosť a som rada, že som to mohla absolvovať. Mojím cieľom bolo zúčastniť sa na paralympiáde a prísť do cieľa. Teším sa z toho, že som to zvládla a podarilo sa mi to tak, ako sa mi podarilo,“ nepozerala sa na svoje umiestnenie cyklistka Simona Matičková.

„Šport hendikepovaných beriem ako životnú filozofiu. Hoci som na vozíku, stále si vďaka nemu udržiavam kondíciu, som schopný postarať sa sám o seba. Momentálne absolvujem doktorandské štúdium na bratislavskej FTVŠ. Pre človeka sa tým, že utrpí úraz, život nekončí, ale dostáva nový rozmer. Pre mňa to bola nová výzva, ťažká skúška, náročná na spracovanie, ale dnes už žijem nový život,“ optimisticky a inšpirujúco dodal Miloslav Bardiovský.

Zdravotne hendikepovaní športovci sú dôkazom toho, že sa oplatí bojovať so životom. „Žiť sa oplatí,“ uzavrel cyklista Jaroslav Švestka, ktorý v 21 rokoch prišiel o pravú nohu po amputácii, ktorá bola dôsledkom objavenia sa zhubného nádoru v kolene.

Číňania získali v Londýne viac medailí ako v Pekingu

Čínski zdravotne postihnutí športovci suverénnym spôsobom triumfovali v medailovej bilancii na XIV. paralympijských hrách v Londýne.

Dokonca získali viac a kvalitnejších cenných kovov ako pred štyrmi rokmi na domácich ihriskách v Pekingu. Domov sa vracajú s 95 zlatými, 71 striebornými a 65 bronzovými medailami (v Pekingu 89 – 70 – 52).

Druhí v britskej metropole skončili Rusi s celkovým počtom 102 pódiových umiestnení (36 – 38 – 28), domáci reprezentanti sa museli uspokojiť s treťou pozíciou, keď ich vlajka síce stúpala na stožiar až 120-krát, ale „iba“ v 34 prípadoch sa pritom hrala aj ich hymna (34 – 43 – 43).

Číňania teda získali viac medailí, ako druhá a tretia krajina spolu.

Slováci si vybojovali šesť medailí

Slováci si rovnako ako v Pekingu vybojovali šesť medailových umiestnení. S celkovou bilanciou 2 – 1 – 3 sa zaradili na 41. miesto, čo je o dve priečky nižšie ako pred štyrmi rokmi.

Zo susediacich krajín za nimi skončili iba Česi (42. miesto 1 – 6 – 4). Naopak, pre Ukrajinu bola londýnska paralympiáda mimoriadne úspešná, keď sa východní susedia s bilanciou 32 – 24 – 28 umiestnili hneď za elitným triom na štvrtom mieste.

Aspoň jednu medailu si odvážajú športovci zo 75 krajín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karina Petrikovičová