RÍM 27. februára (WEBNOVINY) – Benedikt XVI., ktorý sa stal prvým dobrovoľne odstupujúcim pápežom v modernej histórii katolíckej cirkvi, sa v stredu rozlúčil s veriacimi.
Cez preplnené Námestie sv. Petra prešiel na svojom papamobile. Dojímavý moment nastal vo chvíli, keď papamobil zastal a pápež požehnal malému dieťaťu.
Rodák z Bavorska zopakoval v takmer 20-minútovom prejave dôvody svojej rezignácie a poďakoval sa veriacim. Jeho slová si prišlo vypočuť najmenej 100-tisíc ľudí z celého sveta. V dave bolo možné vidieť vlajky Indie, Argentíny, Nemecka, ale aj Slovenska.
Osemdesiatpäťročný Joseph Ratzinger načrtol analógiu medzi jeho vládnutím a zázrakom, o ktorom sa hovorí v Biblii, keď Ježiš upokojil vody pri plavbe so svojím žiakom a Sv. Petrom.
„Boh nám dal dni plné Slnka a jemného vánku, počas ktorých sa dobre chytajú ryby. Boli však aj momenty, keď prišli búrky a víchrice,“ priznal „Boží rotvajler,“ ako prezývali Ratzingera na začiatku jeho pontifikátu.
Obrazom: Pápež Benedikt XVI. sa rozlúčil s veriacimi
Svoje rozhodnutie odísť k 1. marcu z čela rímskokatolíckej cirkvi zdôvodnil pokročilým vekom, ktorý mu podľa jeho slov neumožňuje pokračovať v plnení jeho povinností.
„Plne si uvedomujem váhu tohto kroku, ale beriem ho s hlbokým pokojom duše. Budem naďalej sprevádzať cirkev vo svojich modlitbách a myšlienkach,“ vysvetlil pápež Benedikt XVI. preplnenému vatikánskemu námestiu.
„Vedel som, že Boh je na tej lodi a vždy som mal na pamäti, že táto loď nie je moja, nie je naša, ale patrí jemu. A on ju nenechá potopiť,“ upokojil veriacich.
Za 2000 rokov došlo k nanajvýš piatim pápežským abdikáciám, avšak mnohých iných zvrhli alebo vyhnali do exilu. Ratzinger si po štvrtku ponechá svoj titul Jeho svätosť a bude „emeritným pápežom“.
Do Vatikánu pricestoval aj prezident SR Ivan Gašparovič, aby sa stretol s pápežom Benediktom XVI. Gašparovič sa zúčastnil Národnej púti do Ríma, ktorú organizuje Konferencia biskupov Slovenska pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie.
Spolu so slovenskými pútnikmi a biskupmi pozdravil pápeža Benedikta XVI. na generálnej audiencii na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Po skončení audiencie sa prezident stretne s pápežom Benediktom XVI. a popoludní sa zúčastní aj na slávnostnej bohoslužbe v Bazilike sv. Petra.
Obrazom: Rozlúčka s pápežom objektívom slovenského fotoreportéra
Benedikt XVI. ešte v pondelok oznámil zmenu cirkevných nariadení týkajúcich sa zboru kardinálov, ktorí zvolia jeho nástupcu. Po starom sa takzvané konkláve schádzalo najskôr 15 dní po oficiálnom odstúpení hlavy rímskokatolíckej cirkvi, po novom sa tak však môže stať aj skôr.
Kardináli tak môžu zvoliť nového pápeža skôr ako 15. marca, čo bol oficiálne stanovený termín, ktorý bol vzhľadom na blížiace sa veľkonočné sviatky označovaný za príliš neskorý. Za najväčších favoritov sa považujú ghanský kardinál Peter Turkson, brazílsky kardinál Odilo Scherer či Nigérijčan Francis Arinze.
Pápežov posledný deň v úrade
Vo štvrtok o 11:00 h sa Benedikt XVI. rozlúči s tými kardinálmi, ktorí budú v tom čase v Ríme. O 16:55 h odíde z Námestia sv. Damaza na vatikánsky heliport, kde sa s ním rozlúči kardinál dekan. O dvadsať minút neskôr sa predpokladá prílet do Castel Gandolfa, kde ho privíta kardinál Giuseppe Bertello, prezident Governatorátu mestského štátu Vatikán spolu s biskupom Albana, starostom mestečka a miestnym farárom.
O 17.30 h Benedikt XVI. vykoná posledný verejný akt, keď z balkóna apoštolského paláca pozdraví prítomných na námestí. O 20:00 h, keď nastane Sede vacante, švajčiarska garda skončí svoju službu v Apoštolskom paláci v Castel Gandolfe.
Benedikt XVI. po odstúpení z úradu bude nosiť jednoduchú bielu reverendu, ale nebude nosiť červené topánky, ale zrejme hnedý pár topánok, ktorý dostal vlani ako dar v mexickom Leone. Benedikt XVI. bude nosiť naďalej prsteň, nie však „prsteň rybára“, teda pečatný prsteň Svätého Otca – ten bude rozlomený, ako to predpokladá príslušná apoštolská konštitúcia.
V piatok 1. marca – teda prvý deň obdobia sede vacante – dekan kardinálskeho zboru zvolá všetkých kardinálov k spoločným poradám pred chystaným konkláve – tzv. generálnym kongregáciám. Tie môžu začať od pondelka 4. marca, informoval ďalej P. Lombadi. Kongregácie sa uskutočnia v novej synodálnej aule a sami kardináli stanovia ich počet.
Zdroj: TK KBS