ANKARA 13. apríla (WEBNOVINY) – Turecká vláda v nedeľu vyjadrila nespokojnosť s nedeľňajším vyhlásením pápeža Františka, ktorý označil masové vyvražďovanie Arménov vojakmi niekdajšej Osmanskej ríše za genocídu. Ministerstvo zahraničných vecí reagovalo predvolaním si veľvyslanca Vatikánu v Ankare, aby mu oznámilo „hlboké sklamanie“ a spôsobenie „problémov v dôvere“ k vedeniu katolíckej cirkvi.
Pápež označil zabíjanie Arménov za prvú genocídu storočia
Nespokojnosť na sieti Twitter vyjadril aj samotný šéf diplomacie moslimskej krajiny Mevlut Cavusoglu. Podľa jeho slov sú pontifikove vyjadrenia „neprijateľné a vzdialené od historických faktov“. Cavusoglu si myslí, že „náboženské priestory nie sú miestom pred podnecovanie nenávisti nepodloženými obvineniami“. Naopak, „hlbokú vďačnosť“ pápežovi vyjadril arménsky prezident Serž Sargsjan.
Termín genocída poburuje najmä Turecko
Pápež František v nedeľu označil masové zabíjanie státisícov Arménov vojskami niekdajšej Osmanskej ríše za „prvú genocídu 20. storočia“. Urobil tak v súvislosti s blížiacim sa stým výročím začiatku tvrdého postupu osmanských síl voči arménskej menšine.
Pontifik označil krvavé udalosti spred desiatok rokov za „nezmyselné“ a v tejto veci označil za „nevyhnutné a povinné“ uctiť si pamiatku zabitých. Jeho vyjadrenia v rámci omše v Ríme sú však sporné, keďže zabíjanie za genocídu uznalo iba minimum krajín sveta a termín poburuje najmä Turecko ako nástupcu Osmanskej ríše.
Zomrieť mali státisíce ľudí
Arméni si koncom apríla pripomenú 100. výročie začiatku masového zabíjania zo strany osmanských Turkov počas prvej svetovej vojny. Osmanská ríša, ktorá je predchodkyňou dnešného Turecka, podľa nich v rokoch 1915 až 1917 systematicky vyvraždila viac ako 1,5 milióna Arménov.
Jerevan žiada Turecko a medzinárodné spoločenstvo, aby masakru uznali za genocídu. Turci však tvrdia, že v zrážkach počas prvej svetovej vojny, keď arménske obyvateľstvo bojovalo za svoju nezávislosť, zahynulo približne 500-tisíc Arménov a najmenej rovnaký počet Turkov.
Masakru Osmanov voči Arménov uznalo za genocídu viac ako 20 krajín sveta. Vzťahy Ankary a Jerevanu sú najmä preto dlhodobo na bode mrazu.