Európska únia v stredu predstavila plány na zintenzívnenie medzinárodného úsilia v rámci pomoci a podpory humanitárnych organizácií. Podľa „európskej dvadsaťsedmičky“ pandémia koronavírusu mala dopad na viacero kríz po celom svete.
Humanitárne potreby na maxime
„Humanitárne potreby sú na historickom maxime. Do značnej miery to spôsobilo oživenie konfliktov v kombinácii s klimatickými zmenami, zhoršovaním kvality životného prostredia, populačným rastom a neúspešnými vládami. Pandémia ochorenia COVID-19 to len zhoršila,“ povedal eurokomisár pre riešenie krízových situácií Janez Lenarčič.
Organizácia Spojených národov (OSN) odhaduje, že tento rok bude potrebovať humanitárnu pomoc viac ako 235 miliónov ľudí, čo predstavuje nárast o 40 % od roku 2020 a takmer trojnásobok od roku 2014.
Systém s priamou pomocou
Blok preto plánuje zriadiť systém reakcie na krízy, vďaka ktorému by mohol poskytovať priamu pomoc, keď to budú krajiny a organizácie poskytujúce pomoc potrebovať.
EÚ sa tiež zameriava na riešenie základných príčin vznikania kríz, a to podporovaním rozvojovej pomoci. Plánuje zvýšiť podporu medzinárodným organizáciám a zlepšiť spoluprácu s inštitúciami, ktoré pomáhajú pri podpore mieru. Únia tiež dúfa, že priláka viac darcov zo súkromného sektora, aby zlepšila nedostatočné financovanie pri riešení problémov.