JERUZALEM 11. mája (WEBNOVINY) – Izraelské orgány v uplynulých desaťročiach zrušil trvalý pobyt 140 tisícom Palestínčanom žijúcim na Západnom brehu Jordánu, ktorí na dlhšie obdobie vycestovali do zahraničia. V stredu to uviedla izraelská ľudskoprávna organizácia Centrum pre obranu jednotlivca (HaMoked), ktorá sa odvoláva na oficiálne dokumenty získané na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Kontroverzná politika postihovala Palestínčanov cestujúcich do cudziny za prácou alebo štúdiom v období od takzvanej šesťdňovej vojny v roku 1967 až do roku 1994, keď vstúpila do platnosti mierová dohoda z Osla.
Podľa informácií, ktoré ako prvý zverejnil izraelský denník Haarec, Palestínčanom na hranici medzi Západným brehom a Jordánskom odoberali preukazy totožnosti a vystavovali im „vycestovacie povolenie“ s trojročnou platnosťou. V prípade, že sa v tejto lehote nevrátili, ich doklady odosielali vojenskej správe, ktorá im zrušila pobyt na Západnom brehu. Problémom bolo, že cestujúcich na tento postup nikdy neupozorňovali. Tí, ktorí sa vrátili do šiestich mesiacov po skončení platnosti preukazu mali formálne možnosť odvolať sa, obnovenie pobytu sa však v praxi podarilo málokomu, uvádza HaMoked.
Podľa šéfa právnického tímu organizácie Ida Bluma sa o existencii tejto politiky síce vedelo, konkrétny počet postihnutých Palestínčanov však doteraz nebol známy. Uvedené číslo je podľa neho „veľmi vysoké“, pričom predstavuje okolo 14 percent vtedajšej populácie Západného brehu. Blum navyše tvrdí, že skutočný počet je pravdepodobne oveľa vyšší, keďže za jednotlivcami so zrušeným občianstvom často odchádzali do exilu celé rodiny. Ako dodal, rovnaká politika bola uplatňovaná aj voči obyvateľom Pásma Gazy, tamojšie štatistiky sú však zatiaľ nedostupné.