POPRAD 14. mája (WEBNOVINY) – Vo Vysokých Tatrách dnes padol rekord v sadení stromčekov. Zamestnanci spoločnosti Lidl vysadili v lokalite Pod Svišťovkou 5200 sadeníc smreka. „Minulého roku sa sadili stromčeky pod Hrebienkom. Vtedy bolo pripravených 2425 kusov sadeníc. Vtedy sa sadili stromčeky ešte v Novej Bani, takže počet stromov zasadených v jeden deň bol 2525 kusov. Tento počet bol dnes prekonaný,“ uviedol pre médiá komisár Knihy slovenských rekordov Igor Svitok. Ide o nový slovenský rekord v kategórii „Najviac vysadených stromčekov za jeden deň“. Spoločne sa o to zaslúžili lesníci Štátnych lesov TANAP-u so zamestnancami spoločnosti Lidl Slovenská republika v.o.s.
Stromčeky vo Vysokých Tatrách sadilo 64 zamestnancov spoločnosti Lidl, ktorí boli vylosovaní z niekoľkých stoviek záujemcov. „Sme jeden z najúspešnejších reťazcov na Slovensku. Dosiahli sme určitú veľkosť a silu, ktorá nám umožňuje vracať späť to, čo nám Slovensko dalo. Sme si vedomí našej spoločenskej zodpovednosti. Tatry sú symbol Slovenska, preto sme sa rozhodli prispieť na obnovu Tatier,“ uviedol generálny riaditeľ Lidl Stanislav Čajka. Okrem samotného sadenia stromčekov, z ktorého vyrastá „Les Lidl“, spoločnosť minulého roku začala s projektom „Voda pre stromy“. Z každej predanej 1,5 litrovej fľaše minerálnej vody Saguaro venuje Lidl jeden cent na výsadbu stromčekov v Tatrách.
Od minulého roku takýmto spôsobom spoločnosť vyčlenila prostriedky na výsadbu vyše 75 000 stromčekov. Na budúci rok plánuje spoločnosť Lidl pokračovať v environmentálnych projektoch vo Vysokých Tatrách. Kampaň „Voda pre stromy“ trvala od júla 2012 do marca 2013. V prepočte to znamená, že každý mesiac v priemere priniesol slovenským horám takmer štyri hektáre nového lesného porastu. Štátne lesy Tatranského národného parku, ako partner projektu, sú podľa riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Petra Líšku vďačné každému darcovi, ktorý prispeje na obnovu lesa po vetrovej a lykožrútovej kalamite. „Stále máme v platnosti zbierkový účet, ktorý sme založili v roku 2005 a postupne ho čerpáme,“ uviedol P. Líška. Vzhľadom na dlhšiu zimu, začala pestovateľská činnosť v lesoch o niečo neskôr, ako po iné roky.
Tohto roku plánujú Štátne lesy Tatranského národného parku vysadiť takmer 485 000 sadeníc na ploche okolo 200 hektárov. Nové stromčeky v tatranskom národnom parku sa budú sadiť v lokalitách postihnutých v roku 2004 vetrovou kalamitou a následne aj lykožrútovou kalamitou. „Našim cieľom je les prírode blízky, vekovo, priestorov a druhovo diferencovaný tak, aby plnil všetky celospoločenské funkcie lesa v chránenom území,“ uviedol Peter Líška. V tomto roku prevažujú medzi vysádzanými stromami smrek a smrekovec menej bude borovice a jedle. Vo východnejšej časti Tatier bude aj buk, javor, jaseň a brest. „Veľmi sa tešíme prirodzenému zmladeniu, ktoré vzniká na plochách, hlavne z prípravných drevín ako je jelša, breza a osika,“ dodal Líška.