ANDORRA LA VELLA 2. apríla (WEBNOVINY) – Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun varoval v utorok Severnú Kóreu pred ďalšími jadrovými provokáciami a konštatoval, že súčasná kríza na Kórejskom polostrove už zašla príliš ďaleko.
Pred novinármi v Andorre Pan zároveň vyslovil názor, že napätie bude ešte eskalovať. „Táto kríza už zašla priďaleko,“ vyhlásil šéf OSN s tým, že situácia sa musí upokojiť, pričom varoval, že „jadrové hrozby nie sú hra“.
Pan je presvedčený, že na KĽDR nechce nikto zaútočiť, myslí sa však, že niektoré krajiny by mohli tvrdo reagovať na priame vojenské provokácie. „Vyzývam preto úrady v KĽDR, aby sa zdržali ďalších provokácií,“ povedal a dodal, že dialóg a rokovania sú jedinou cestou na riešenie kríz.
Severná Kórea v utorok informovala, že obnoví prevádzku svojho jadrového komplexu v Jongbjone, ktorý oficiálne zatvorili v roku 2007 pod tlakom medzinárodného spoločenstva a výmenou za diplomatické ústupky a humanitárnu pomoc. Informácia o obnovení činnosti Jongbjonu prichádza v čase zvýšeného napätia na Kórejskom polostrove.
Médiá v tejto súvislosti v utorok priniesli vyjadrenie vodcu Kima Čong-una, podľa ktorého sú jadrové zbrane „zárukou zvrchovanosti“ jeho vlasti a slúžiť majú ako prostriedok na odstrašenie S obohacovaním uránu severokórejský režim nikdy neprestal a februárový jadrový test bol v skutočnosti skúškou uránovej bomby.
Cez víkend Pchjongjang oznámil, že je vo vojnovom stave so svojím južným susedom. KĽDR tiež varovala, že akákoľvek ďalšia vojenská provokácia povedie k ozbrojenému konfliktu či jadrovej vojne. Severokórejský líder v piatok nariadil pripraviť rakety na útok na územie USA a ich vojenské základne.
Išlo o priamu reakciu na prelet dvoch amerických bombardérov schopných niesť jadrový materiál nad územím Južnej Kórey. V jej vzdušnom priestore pritom v pondelok lietali aj americké stíhačky F-22 Raptor, ktoré sa považujú za najmodernejšie na svete, a v pondelok poslali Američania k polostrovu aj bojovú loď.