ŽENEVA 23. februára (WEBNOVINY) – Sýrske bezpečnostné sily postrieľali neozbrojené ženy a deti, ostreľovali obytné štvrte a mučili zranených demonštrantov v nemocniciach na základe príkazov z „najvyšších miest“. Vo štvrtok to oznámila Organizácia Spojených národov.
Vyšetrovatelia OSN vyzvali, aby strojcovia týchto zločinov proti ľudskosti boli postavení pred spravodlivosť a uviedli, že zostavili zoznam mien veliteľov a ďalších štátnych predstaviteľov, ktorí sú z týchto zločinov podozriví.
„Komisia získala dôveryhodné a nesporné dôkazy identifikujúce vysoko a stredne postavených členov ozbrojených síl, ktorí nariadili svojim podriadeným strieľať na neozbrojených demonštrantov, zabíjať vojakov, ktorí odmietli poslúchať takéto príkazy, zatýkať osoby bez dôvodu, zle zaobchádzať so zatknutými a útočiť na civilné štvrte s tankami a samopalmi,“ uviedli vyšetrovatelia v správe pre Úrad OSN pre ľudské práva.
Komisia pod vedením Brazílčana Paula Pinheira tiež zistila, že aj Slobodná sýrska armáda sa dopustila zločinov vrátane zabíjania a únosov, „hoci v neporovnateľnej miere“. Sýrske úrady tieto zistenia zatiaľ nekomentovali. Predchádzajúcu správu z novembra o údajných zločinoch zo strany sýrskej armády však označili za „absolútne nepravdivú“ a obvinili z týchto skutkov „ozbrojené teroristické skupiny“.
Sily prezidenta Baššára al-Asada ostreľujú opozičné mesto Homs už 20. deň. Napriek medzinárodnému rozhorčeniu v represiách nepoľavujú a len v stredu podľa aktivistov zabili ďalších viac než 80 ľudí. Podľa 72-stranovej správy OSN je Sýria už „na pokraji“ občianskej vojny a hlboké rozpory medzi svetovými mocnosťami ešte viac komplikujú vyhliadky na skoré ukončenie takmer rok trvajúcich násilností.
Tímu OSN nebolo možné umožnené ísť do Sýrie, vyšetrovatelia však aj tak vyspovedali 369 obetí a svedkov. Medzi nimi boli ľudia, ktorých kontaktovali po telefóne, alebo tí, čo sa im podarilo utiecť do susedných krajín. Dôkazy poskytli tiež satelitné snímky oblastí, v ktorých sa odohrávali boje.
Priatelia Sýrie predložia ultimátum pre al-Asada
USA, európske a arabské krajiny pripravujú výzvu pre sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, aby súhlasil s prímerím a s urýchlenou humanitárnou pomocou oblastiam najviac postihnutým brutálnym zásahom vládnych síl proti oponentom režimu. Predstavitelia USA, európskych a arabských krajín sa stretli vo štvrtok v Londýne, aby pripravili návrh ultimáta pre al-Asada, ktorý predložia na veľkej medzinárodnej konferencii v piatok v Tunise.
Diplomati uviedli, že podľa jedného návrhu by mal al-Asad do 72 hodín súhlasiť s prímerím alebo krajiny podniknú bližšie nešpecifikované kroky vrátane prísnejších sankcií. Výsledkom konferencie v Tunise by mala byť ďalšia izolácia al-Asada a jeho najbližšieho kruhu ako aj pomoc opozícii pri príprave krajiny na demokraciu.
Rusko, dlhoročný spojenec a podporovateľ al-Asada, oznámilo, že sa na rokovaniach v Tunise nezúčastní. Čína, ktorá sa pripojila k Rusku pri vetovaní rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Sýrii, neoznámila, či jej predstavitelia do Tunisu prídu, alebo nie.