OSLO 10. decembra (WEBNOVINY) – V Oslo sa začala slávnostná ceremónia udeľovania Nobelovej ceny mieru, ktorú za rok 2011 udelili čínskemu disidentovi Liuovi Sao-poovi. Bojovníka za ľudské práva, ktorý si v Číne odpykáva 11-ročné väzenie, reprezentuje prázdna stolička. Ceremónia sa koná za účasti nórskeho kráľa, kráľovnej a zahraničného diplomatického zboru. Čína ostro protestovala proti udeleniu ceny čínskemu disidentovi.
Profil Lioua Siao-poa, laureáta Nobelovej ceny mieru za rok 2010
Laureát Nobelovej ceny mieru za rok 2010 Liou Siao-po v piatok nemohol prísť do Osla a prevziať si prestížne ocenenie osobne, keďže si v Číne odpykáva 11-ročný trest odňatia slobody. Čínsky režim takto ohodnotil jeho 20-ročné aktivity, ktoré sa začali v roku 1989 na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Ťian-an-men), kde sa zišli tisícky ľudí vyzývajúce na demokratizáciu režimu. Ten však zareagoval jednoznačne – nasadil armádu a protesty krvavo potlačil, pričom usmrtil stovky ľudí. Liou sa kvôli účasti na demonštrácií vrátil domov z USA. Napriek tomu, že študentov vyzýval na nekladenie odporu armáde, režim ho poslal na dva roky do väzenia.
O sedem rokov neskôr sa niekdajší univerzitný profesor opätovne verejne vyjadril za reformu komunistického režimu, ktorý ho tentokrát poslal na tri roky do pracovného tábora. Práve tam sa spoznal so svojou ženou. Vo svojich prodemokratických aktivitách však pokračoval naďalej a pred dvoma rokmi podpísal Chartu 08. Tá vyzývala na prijatie novej ústavy, nezávislé súdnictvo a slobodu prejavu a podpísalo sa pod ňu približne 300 intelektuálov. Dva dni pred jej vydaním si však polícia v noci prišla po Lioua do jeho pekinského domu a po jednodňovom procese ho súd poslal na 11 rokov do väzenia. Stalo sa tak presne na Štedrý deň, 24. decembra 2009.
Predpokladá sa, že to bol zámer čínskej vlády, keďže rátala s vianočnými prázdninami v západnom svete, ktorý si tak nevšimne Liouvo uväznenie. Liouvu činnosť 8. októbra 2010 ocenil Nobelov výbor udelením Nobelovej ceny mieru. Výbor sa tak rozhodol pre „jeho dlhý a nenásilný boj za základné ľudské práva v Číne“.
V piatok 10. decembra sa tak stalo druhýkrát v histórii, že prestížna cena nebola odovzdaná. Prvou obeťou autoritárskeho režimu sa v roku 1935 stal nemecký novinár Carl von Ossietsky. Nobelov výbor udelil novinárovi cenu za boj proti Hitlerovmu režimu, ktorý mu následne neumožnil vycestovať do Nórska a nútil ho cenu odmietnuť. Keďže v tom čase ešte nemohol Nobelovu cenu za laureáta prevziať jeho blízky rodinný príslušník, diplom aj medaila zostali v Osle. Po 75 rokoch budú opäť diplom, medaila aj odmena vo výške milión eur čakať na Lioua v nórskej metropole.