POPRAD 24. augusta (WEBNOVINY) – Orol Arnold už vysiela prvé dáta o svojom pohybe. Pracovníci Štátnej ochrany prírody minulý týždeň chytili samca orla krikľavého a na chrbát mu pripevnili mini vysielačku.
Do ornitologickej siete sa chytil štyri- až päťročný samec orla krikľavého. Jeho hmotnosť bola 1 450 gramov.
Po okrúžkovaní dostal meno Arnold. Podľa prvých údajov sa orol zdržiava v okolí svojho hniezda. „Pozície nám ukazujú kam zalieta loviť potravu pre svoje mláďa, ktoré je ešte na hniezde. Je to vzorný otec, každý deň robí niekoľkokilometrové lety, aby zabezpečil potravu pre svojho potomka,“ informoval riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko. Niektoré z informácií zverejnili ochranári aj na svojej internetovej stránke.
Podľa Majka už len pár dní a mláďa vyletí z hniezda. Následne orly odletia do zimovísk v Afrike. Na let by sa mali vydať v polovici septembra. Riaditeľ Správy TANAP sa neobáva, že zverejnené informácie by mohli zneužiť vykrádači hniezd. Orol krikľavý nie je podľa Majka atraktívny pre sokoliarov. „Je to po prvýkrát, čo z Liptova budeme sledovať orla krikľavého na jeho migračnej ceste v priamom prenose. Projekt je zaujímavý pre širokú verejnosť aj odborníkov,“ uviedol Pavol Majko. Orla by mali sledovať aj pri jeho návrate na jar budúceho roku.
Správa TANAP pripravuje na zimu ďalší projekt živých prenosov. V hlavných úlohách sa opäť predstavia dravce, ktoré na Slovensku trávia aj zimu. Tatranskí ochranári priniesli tento projekt po prvýkrát vlani. Tohto roku by chceli projekt o niečo zlepšiť. „Pripravujeme špeciálny podstavec, ktorý by mal zabrániť líškam či iným štvornohým živočíchom dostať sa k potrave,“ uviedol Majko. Živé prenosy z voľnej prírody chcú ochranári začať najskôr v novembri. Návnadu pre dravce budú tvoriť rôzne uhynuté zvieratá.
Uplynulú zimu bol o tento prenos veľký záujem. Zábery si pozreli návštevníci zo 67 štátov celého sveta. Unikátnych návštevníkov na stránke TANAP bolo vyše 500 000. Návštevníci živého prenosu tu mohli vidieť orla skalného, orliaka morského, krkavcov, ale aj líšky.