Súdy majú vo väzobných veciach dostatok informácií rozhodnúť o dôvodoch trestného stíhania a v konečnom dôsledku aj o väzbe. Skonštatoval to predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala, ktorý k tejto téme zaregistroval viacero polemizujúcich vyjadrení a odpovedal tak generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a jeho námestníkovi Jozefovi Kanderovi.
Zdôraznil, že orgánom, ktorý rozhoduje o väzbe, je a musí zostať súd. Svoje stanovisko zverejnil na stránke rezortu spravodlivosti.
Odpovede nedáva obhajca ani prokurátor
„V každom demokratickom štáte je to práve súd (nie obhajca, nie prokurátor), ktorý dáva odpovede na základné otázky súvisiace s trestným stíhaním, ak sa týkajú obmedzenia osobnej slobody a strany v konaní chcú na ne odpovede. Ak nechcú, je to ich vec,“ pokračoval Hrubala.
Špecializovaný trestný súd má o sudcu viac, na preradení ďalších dvoch sa pracuje
Predseda ŠTS tak v mene sudcovského stavu dôrazne protestuje proti čo i len „náznakovej dehonestácii“ akýchkoľvek súdnych rozhodnutí spôsobom „však sudcovia na to mali málo času a múdry som ja (prokurátor, obhajca…)“.
Súd poskytne definitívne odpovede
Ako ďalej skonštatoval, súdnu moc „nie je nič do toho“, koho a prečo orgány štátu žalujú, koho stíhajú.
„Ak sú však čo i len nepriamo degradované jej rozhodnutia vyššie opísaným spôsobom, v záujme objektívnej informovanosti verejnosti považujem za potrebné súdnej moci sa zastať. Bývalo, a dúfam aj je, odvekou a nikým nenapádanou praxou, že dokonca aj v prípade nie jednoznačných vecí, je to súd, ktorý dá na položené otázky definitívne odpovede,“ uzavrel Hrubala.