BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) – Organizátori protestu Gorila žiadajú odstúpenie Štefana Harabina z funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR, pretože je morálne zdiskreditovaný a „doposiaľ nevysvetlil svoje vzťahy s hlavou albánskej drogovej mafie a ktorý reprezentuje nedôveryhodnú justíciu“.
Ďalšie nové požiadavky demonštrujúcich proti Gorile na piatkovej tlačovej besede predstavila hovorkyňa protestu Alena Krempaská.
Protestujúci ďalej žiadajú okamžité vymenovanie generálneho prokurátora do svojej funkcie.
Požiadavky, ktoré odzneli v Banskej Bystrici
Krempaská zopakovala aj požiadavky, ktoré sú známe už od tohtotýždňového protestu v Banskej Bystrici. Štyri základné požiadavky demonštrujúcich občanov voči politikom podľa organizátorov sú:
* zmena volebného systému, tak aby umožňoval vybrať si medzi rôznymi politikmi vo svojom regióne a nielen medzi politicky dosadenými kandidátmi
* sfunkčnenie nástrojov priamej demokracie ako sú referendá na lokálnej, regionálnej aj celoštátnej úrovni
* zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov Národnej rady SR
* dôsledné vyšetrenie všetkých podozrení, ktorý vyplývajú zo spisu Gorila, a vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti
Protestujúci stále trvajú na tom, aby odstúpili všetci politici zo spisu Gorila a aby boli odstránené z kandidátok všetkých strán osoby, ktoré sú podozrivé, že rozkladali demokratické zriadenie SR činnosťami opísanými v Gorile.
Návrhy nevymysleli organizátori sami. „Ozvali sa nám tisícky ľudí aj s mnohými konštruktívnymi návrhmi,“ povedala Krempaská. Svoje požiadavky podľa jej slov konzultovali aj s mnohými odborníkmi, pre ktorých organizátori pripravujú okrúhle stoly. „Dúfame, že pomocou okrúhlych stolov sa táto téma posunie vyššie,“ doplnila Krempaská. Usporiadatelia protestov Gorila by boli radi, keby magistrát hlavného mesta poskytol priestory na stretnutia, kde by sa ľudia mohli k požiadavkám vyjadriť. Rovnako sa organizátori obrátili na šéfku RTVS Miloslavu Zemkovú, aby aj ona poskytla priestor pre diskusiu.
Druhý gorilí protest v Bratislave
Organizátori protestov Gorila namali na prezidenta čas
Prezident Ivan Gašparovič si vo svojom pracovnom programe vyhradil pre prijatie organizátorov protestu Gorila termín na štvrtok 9. februára, no tí ho odmietli s odôvodnením, že nemajú čas.
Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidenta Marek Trubač. „V budúcotýždňovom programe na takéto prijatie u prezidenta priestor nemáme,“ dodal hovorca hlavy štátu. Podľa Trubača prezident stretnutie inicioval na základe výzvy samotných organizátorov protestných pochodov, aby si mohol osobne vypočuť ich názory a požiadavky. „Pripadá nám preto nepochopiteľné, že ak si hlava štátu našla vo svojom náročnom pracovnom programe na takéto stretnutie čas, samotní vyzývatelia tohto stretnutia ho pre zaneprázdnenosť odmietli. Ešte viac zvláštne je potom ich vyhlásenie, že o stretnutie s prezidentom majú záujem,“ uviedol ďalej Trubač.
Protest Gorila v Košiciach
Prezident Ivan Gašparovič je podľa jeho hovorcu „za dôkladné vyšetrenie korupčných podozrení vyplývajúcich zo zverejnených spisov Gorila a aj preto zbavil povinnosti mlčanlivosti riaditeľa SIS“. Ako dodal hovorca prezidenta, „hlava štátu nepopiera oprávnenosť pokojných protestov občanov proti korupcii, no zároveň organizátorov i účastníkov protestu Gorila opätovne vyzýva, aby sa počas dnešnej demonštrácie vyhli násilnostiam a poškodzovaniu verejného majetku. Škody napáchané po týchto demonštráciách budú musieť byť opäť financované z verejných a štátnych zdrojov“.
Organizátori protestov sa na budúci týždeň chcú stretnúť s prezidentom Ivanom Gašparovičom a predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou, aby im predniesli požiadavky, ktoré vyplynuli zo série demonštrácií. Žiadosť o stretnutie podľa Krempaskej prijal aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský. Organizátori zároveň vyzývajú všetky politické strany, aby k ich požiadavkám najneskôr do 17. februára zaujali stanovisko a predstavili svoje riešenia.
Protest Gorila v Žiline