BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Predseda KDH Ján Figeľ vidí problém v tom, že často organizácia schôdzí a diskusií v parlamente nie je dostatočne sústredená na to, aby sa pomáhalo veci. „To, že je množstvo poslaneckých pozmeňovacích návrhov, tiež nepomáha, ale zaťažuje agendu. V minulosti toho bolo oveľa menej. Toto je vec istej parlamentnej kultúry a disciplíny, ktorú považujem za veľkú úlohu aj vedenia,“ povedal Figeľ v rozhovore pre agentúru SITA. Podľa neho vo vláde sa koalícii darí prijímať rozhodnutia tak, že ju to vnútorne neoslabuje, skôr posúva ďalej k výraznejším alebo ťažším témam a cieľom. „To, čo sa udialo napríklad okolo generálneho prokurátora na parlamentnej úrovni nebol legislatívny, ale personálny a politický problém. Podobne neprijateľne dopadlo hlasovanie o čiernych stavbách. Boli to veľké lekcie o tom, čo všetko sa deje v parlamente na strane koalície. Treba sa z toho poučiť,“ zdôraznil Figeľ. Podľa neho vo vláde sa na čele s premiérkou ministri usilujú o to, aby realizácia vládneho programu bola dôsledná, dôveryhodná, efektívna. „Vzápätí parlament vstupuje do tohto procesu so všetkým, čo sa v ňom schádza, ako záujmy, či iniciatívy, a to býva niekedy problém,“ upozornil.
V parlamente podľa Figeľa lepšie moderovanie reprezentuje jeho stranícky kolega Pavol Hrušovský. „Ten je nielen istým nestorom v tomto priestore, ale ukazuje, ako by malo vyzerať rokovanie ústavodarného a zákonodarného zboru. Je mi ľúto, že niekedy v parlamente emócia je nad ráciom. To, čo sa udialo na poslednej schôdzi, bolo v mnohom kritické. To, ako partnerská strana zhodila zo stola zásadnú tému tohto roka, bolo príznačné. Zákon o čiernych stavbách, boj proti čiernym stavbám, za poriadok pri výstavbe – to je explicitný zámer vládnej koalície. Ak sa nedodržiavajú dohody, potom prevláda čosi iné,“ vyhlásil Figeľ.
Okolo Slovenska sú podľa Figeľa aj horšie parlamenty z hľadiska stavu a spôsobu ako sa rokuje. „Ale to nie je ospravedlnenie. Na druhej strane, ak má byť parlament zákonodarným zborom a akousi elitou, tak to nie je povzbudivý obrázok. V každom prípade je to istý odraz a vzorka spoločnosti,“ upozornil. Demokracia a jej reprezentácia je podľa lídra kresťanských demokratov chvalabohu v rukách ľudí, len tí si pri voľbách majú uvedomiť všetky súvislosti. „Či stále skúšame nejakú novú značku, niečo, čo tu ešte nebolo, alebo staviame na skúsenosti, na osvedčenom, na tom, čo má historickú stopu a medzinárodné vzťahy. A z tohto pohľadu som rád, že kresťanská demokracia u nás je stabilnou súčasťou politického spektra, že prináša aj európske, aj národné, regionálne a lokálne reprezentácie a odpovede, ktoré môžu slúžiť nielen pre bežnú politiku, ale aj ako inšpirácia a povzbudenie,“ uviedol Figeľ.