Hudba klasickej gitary vychádza zo spojených plechoviek od huspeniny, časť potrubia a zopár gombíkov a vrchnákov od fliaš poslúžili na výrobu flauty, misa od šalátu a struny ladené vidličkami zasa tvoria základ pre originálne husle. Detský orchester v Paraguaji na čele s hudobníkom a pracovníkom na skládke odpadu Faviom Chávezom dokazuje, že kde je vôľa, tam je aj cesta.
Rodák z Catuery – mesta na vrchole skládky neďaleko brehu rieky Paraguaj, ktoré každý deň zaplaví okolo 1500 ton odpadu – našiel unikátny spôsob, ako poskytnúť miestnym deťom nádej na lepšiu budúcnosť a zároveň očistiť mesto od prebytočného odpadu. Pred piatimi rokmi 36-ročný Chávez založil malú hudobnú školu, z ktorej je dnes už úspešný 20-členný detský hudobný orchester The Orchestra of Instruments Recycled From Cateura. Deti, ktoré vyrastali obklopené chudobou, však namiesto vyleštených fláut a dokonale naladených gitár hrajú na jednoduchých nástrojoch z materiálu, ktoré sa našlo medzi vyhodenými smeťami.
„Jedného dňa mi napadalo, že by som mohol deti rodičov, ktorí so mnou pracovali na skládke, naučiť hrať na hudobné nástroje a použiť pritom moju skromnú zbierku,“ uviedol hudobník, ktorý mal doma asi päť rôznych hudobných nástrojov. „Rýchlo som si však uvedomil, že mám príliš veľa študentov a nedostatok nástrojov. Vtedy som sa rozhodol, že skúsim experimentovať a niekoľko ich vytvoriť.“
Chávez požiadal o pomoc aj svojho priateľa zo skládky Nicolasa Gomeza a už o niekoľko dní sa v triede začali objavovať originálne hudobné nástroje z plechoviek, častí potrubia, plastových fliaš a ďalších materiálov. „Do školy som chodil iba po piatu triedu, lebo potom som musel začať pracovať v kameňolome. Ale ak mi dáte presné inštrukcie, do zajtra vám vyrobím aj helikoptéru,“ smeje sa 48-ročný Paraguajčan, ktorý z odpadu vyrobil nástroje takmer nerozoznateľné od tých profesionálnych.
Dnes na nich miestne deti hrajú skladby od Beethovena, Mozarta, Manciniho či Beatles. Tento rok sa orchestru podarilo vystupovať v Paname i Kolumbii, čo deťom z neľahkých podmienok dáva nádej na sľubnú budúcnosť. „Chceme deťom a ich rodinám ponúknuť cestu zo skládky. Robíme aj nemožné, aby mohli vycestovať z Paraguaja a stať sa známymi a obdivovanými,“ uviedol Chávez.
„Orchester dal mojmu životu nový zmysel. V Cautere žiaľ mnoho mladých nemá príležitosť chodiť do školy, pretože musia pracovať a často sa stávajú závislí od drog či alkoholu,“ uviedla 14-ročná huslistka Ada Rios. „Orchester je pre nás veľmi dôležitý. Zbožňujeme ho a kvôli nemu študujeme. Zároveň však učíme aj ďalšie deti. Boli sme v detskom domove v Kolumbii, kde bolo veľmi veľa detí. Ukázali sme im, ako sa dá odpad recyklovať a ako si môžu vyrobiť vlastné nástroje,“ pridala sa mladá členka orchestra Noelia Elizabeth Rios, ktorá hrá na gitare.
https://www.youtube.com/watch?v=m6x3hxmZ_SY
Tento rok sa mladým talentom „zo skládky“ svojou hudbou podarilo osloviť aj miestneho filmára Alejandra Amarilla, ktorý sa o netradičnom hudobnom zoskupení rozhodol nakrútiť dokumentárny film s názvom Landfill Harmonic. Orchester dostal ponuku vystaviť originálne nástroje v miestnom múzeu. „Je to pomalá práca, ktorá vyžaduje veľa precíznosti, ale je aj veľmi vďačná,“ uviedol bývalý opravár Tito Romero, ktorý tiež pomáha s výrobou a opravami unikátnych hudobných nástrojov. „Chávez mení tieto deti z Catuery na ľudí so sebavedomím, čím im dodáva ochranný štít proti zlozvykom a nerestiam,“ dodal Romero.
http://worldnews.nbcnews.com