BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Optimizmus firiem týkajúci sa zamestnanosti, kapitálových výdavkov a výdavkov na výskum a vývoj pomaly rastie, čo dáva nádej na udržateľné oživenie na mnohých kľúčových trhoch. Vyplýva to z Prieskumu vyhliadok globálneho biznisu, ktorý zostavila výskumná spoločnosť Markit pre KPMG International a podľa ktorého sú podniky pripravené znovu začať investovať, pretože sa upevňuje zdravý optimizmus zaznamenaný v predchádzajúcich mesiacoch tohto roku.
Vo väčšine kľúčových ukazovateľov, ako je podnikateľská aktivita, výnosy, nové objednávky a zisky, bol rozdiel v aktuálnom prieskume oproti predchádzajúcemu marcovému prieskumu zanedbateľný. Optimizmus týkajúci sa podnikateľskej aktivity stagnoval vo výrobe a v sektore služieb. V oblasti výnosov sa však optimizmus mierne zvýšil, a to v sektore výroby resp. v sektore služieb. Na pozadí tejto prevažujúcej stagnácie možno podľa KPMG pozorovať skutočný záujem na poli investícií. Optimizmus týkajúci sa zvyšovania zamestnanosti vzrástol vo výrobe či v sektore služieb. Väčšia sebadôvera je aj u výrobcov, pokiaľ ide o zvyšovanie kapitálových výdavkov a výdavkov na výskum a vývoj. „Toto všetko ukazuje, že viac podnikov verí, že oživenie bude udržateľné a že sa cítia bezpečnejšie pri prijímaní investičných rozhodnutí,“ dopĺňa KPMG.
„V mnohých krajinách vzrástli očakávania vyššej zamestnanosti a kapitálových investícií, čo naznačuje, že mnohé podniky sú pripravené použiť svoje peňažné rezervy, pričom preberú štafetový kolík od vlád, ktoré sa snažia postupne utlmovať stimulačné balíčky. To všetko prispieva k rastúcemu pocitu, že prichádza kvalitatívny obrat k lepšiemu,“ konštatuje globálny vedúci pre poradenstvo KPMG Alan Buckle.
Pokiaľ ide o jednotlivé krajiny, najnovší prieskum ukazuje, že vývoj v nich je rôznorodý. V Spojených štátoch amerických zostáva napríklad dôvera veľmi silná, pričom optimizmus týkajúci sa výroby v súčasnosti vzrástol. V Indii niektoré ukazovatele dosiahli výraznejší nárast, pretože krajina dobieha „super – sebaistých“ Brazílčanov a Rusov. V Európe začína trpieť Spojené kráľovstvo a Španielsko, pretože ich ekonomiky, ktorých ťažiskom sú služby, majú podľa KPMG evidentne problém vyrovnať sa s dopadmi vládnych úsporných opatrení resp. s dlhom krajiny. „Všeobecne platí, že reakcie v sektore služieb sú o niečo opatrnejšie ako vo výrobe, pretože pretrvávajú obavy o vládne výdavky a dôveru spotrebiteľov,“ uvádza spoločnosť.
Celosvetový prieskum vyhliadok globálneho biznisu v oblastiach výroby a služieb vykonáva spoločnosť Markit v mene KPMG, pričom vychádza z prieskumu u asi 11 000 výrobcov a poskytovateľov služieb, ktorí sú požiadaní o vyjadrenie svojich názorov na budúce podmienky biznisu. Správy sa vypracovávajú trikrát ročne, na základe údajov zozbieraných vo februári, júni a októbri. KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Jej členské firmy pôsobia v 144 krajinách.
SITA