OKS: Vráťte Langošovu bustu na pôvodné miesto

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament
Zľava: Poslanci NR SR František Šebej, Ondrej Dostál a Štefan Kužma počas 5. schôdze Národnej rady SR. Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) -Občianska konzervatívna strana považuje pamätnú dosku a bustu zakladateľa Ústavu pamäti národa Jána Langoša na pôvodnej budove Ústavu pamäti národa v Bratislave na Námestí SNP za primerané a správne miesto uctenia jeho pamiatky. „Republiková rada OKS preto žiada o navrátenie pamätnej dosky a dodržiavanie úcty a piety k Jánovi Langošovi na pôvodné miesto, a to napriek tomu, že dnes už v tejto budove nesídli ÚPN, ale jej vlastníkom je Najvyšší súd SR, “ uvádza sa v stanovisku strany, ktoré poskytol jej podpredseda Ondrej Dostál.

Pamätná tabuľa na Jána Langoša bola niekoľko mesiacov uložená v škatuli v budove bývalého sídla Ústavu pamäti národa (ÚPN) na Námestí SNP. Budovu v súčasnosti spravuje Najvyšší súd SR, ktorý tabuľu poslal na ministerstvo dopravy, kde má ÚPN prenajaté priestory.

Podľa správcu Nadácie Jána Langoša Filipa Vagača by sa pamätná tabuľa mala vrátiť na svoje pôvodné miesto. Vagač pre SITA povedal, že nadácia a neinvestičný fond Mosty, ktorý je v súčasnosti majiteľom tabule, urobia pre jej opätovné umiestnenie všetko, čo bude v ich možnostiach. Nadácia sa preto s fondom dohodla na prevode vlastníckych práv a začne komunikovať s najvyšším súdom.

Umiestnenie tabule na Námestí SNP je vhodné aj podľa jej autora Jána Hoffstädtera a šéfa Ústavu pamäti národa Ivana Petranského, pretože ide o miesto, ktoré je dobre prístupné pre verejnosť. „Je to pamiatka na konkrétnu udalosť, veď Langoš v tej budove sídlil, ľudia tam po jeho smrti spontánne nosili kvety, logika mi hovorí, že by mal ostať tam,“ povedal pre SITA Ladislav Snopko z fondu Mosty. Ak sa nepodarí tabuľu osadiť späť na priečelie budovy, je podľa Snopka možné, že ju umiestnia na stélu dvadsať centimetrov od budovy.

Pamätná tabuľa bola na budovu Ústavu pamäti národa osadená 17. novembra 2007. Po smrti Jána Langoša sa vo verejnej zbierke na jej vyhotovenie poskladali Langošovi priatelia a známi. Ján Langoš tragicky zahynul 15. júna 2006 pri autonehode.

OKS chce, aby štát viac šetril na verejných výdavkoch

OKS vidí veľké rezervy v úspore verejných výdavkov, a to najmä nadmernej vládnej spotreby,“ uvádza sa vo vyhlásení OKS, ktoré strana prijala na dnešnom zasadnutí Republikovej rady v Bratislave.

Agentúre SITA ho poskytol jej podpredseda Ondrej Dostál. Ako príklady, kde sa dá vo výdavkoch šetriť, strana uviedla nákupy tovarov a služieb v ústrednej štátnej správe, zvýšenie transparentnosti verejného obstarávania, vytvorenie a realizovanie centrálneho obstarávania, centrálnu správu nehnuteľností štátnych organizácií, zavedenie hmotnej zodpovednosti riadiacich pracovníkov vo verejnej správe za predražené verejné obstarávanie, zrušenie alebo podstatné zredukovanie kompetencií a agendy mnohých inštitúcií verejnej správy.

Všetky tieto a ďalšie opatrenia sú systémové, majú dlhodobé efekty, nezaťažujú a neobmedzujú tvorcov zdrojov a OKS ich bude čo najrozhodnejšie podporovať, “ dodala strana v stanovisku.

Štyria predstavitelia OKS sú poslancami parlamentu, boli zvolení na kandidátke strany Most-Híd.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján LangošOndrej Dostál
Firmy a inštitúcie OKS Občianska konzervatívna strana