Okresný úrad Bratislava podľa Nadácie Zastavme korupciu nerešpektoval protest prokuratúry v prípade ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD), u ktorého existovalo podozrenie na porušenie zákona o volebnej kampani v súvislosti s prezidentskými voľbami v roku 2024.
Ako ďalej nadácia informovala, napriek tomu, že Okresná prokuratúra Bratislava I označila rozhodnutie úradu o zastavení konania voči ministrovi za nezákonné, úrad sa odmietol riadiť jej upozornením a ponechal v platnosti pôvodné rozhodnutie. Nadácia spolu s organizáciami Transparency International Slovensko a MEMO 98 preto vyzývajú prokuratúru, aby vo veci podala odvolanie.
Korčoka označil za kandidáta vojny
Prípad sa týka podozrenia, že minister porušil zákon o volebnej kampani, keď počas prezidentskej kampane vo viacerých platených príspevkoch útočil na Ivana Korčoka, pričom okrem iného ho označil za kandidáta vojny.
Prokuratúra nesúhlasí so zastavením konania voči Šutajovi Eštokovi pre očierňovanie Korčoka, napadla rozhodnutie súdu
„Okresný úrad Bratislava sa rozhodol absolútne ignorovať právnu argumentáciu prokurátora a naďalej kryť ministra vnútra. Ak úrady nerešpektujú právne názory prokuratúry, vytvára sa nebezpečný precedens. Prokuratúra musí ďalej konať a zabezpečiť, aby bolo v tomto prípade urobené spravodlivé a zákonné rozhodnutie,“ uviedol právnik Nadácie Zastavme korupciu Ľubomír Daňko.
Podnet na prešetrenie podozrenia, že minister vnútra porušil zákon o volebnej kampani, podali mimovládne organizácie ešte pred druhým kolom prezidentských volieb v roku 2024. Minister Šutaj Eštok si vtedy totiž platil reklamnú kampaň, v ktorej podľa nich očierňoval jedného z kandidátov, konkrétne Ivana Korčoka.
Platené statusy
Platný výklad samotného ministerstva vnútra pritom považuje platené statusy na sociálnych sieťach za kampaň a podľa zákona je kampaň tretích strán v prospech alebo neprospech kandidáta zakázaná.
Koaličná kríza je vyriešená, strany Smer-SD, Hlas-SD a SNS sa dohodli – FOTO
„Minister do platených statusov investoval tisíce eur a mohol tak ovplyvniť až milión voličov. Okresný úrad však napriek jasnému právnemu rámcu vyhlásil, že v jeho konaní nevidí porušenie zákona. Prokuratúra s týmto názorom nesúhlasila, no úrad sa napriek tomu odmietol podriadiť jej právnej argumentácii,“ dodal Daňko .
Mimovládne organizácie z tohto dôvodu vyzývajú prokuratúru aby vo veci podala odvolanie. O tom však podľa nich bude následne rozhodovať Sekcia verejnej správy na Ministerstve vnútra SR, teda podriadení samotného ministra, ktorý sa mal priestupku dopustiť.