BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) –
Nemeček a Ryba ďakovali Širokému
Po emocionálnom prejave Juraja Širokého mu poďakovali za jeho prácu v prospech slovenského hokeja člen výkonného výboru SZĽH Igor Nemeček a riaditeľ spoločnosti Marketing SZĽH Martin Ryba. „Začiatky po jeho nástupe do SZĽH boli dosť tvrdé. Na zväze boli finančné suchoty a veľmi ťažké podmienky. Zásluhou pána Širokého sa začali ľady hýbať. J. Široký vykonával prácu dobrovoľne na úkor voľného času, rodiny a záľub. Zlom nastal v roku 2000, keď prišla prvá medaila na MS. Ďalším krokom bol vstup prvého Slováka do exekutívy IIHF v roku 2003. Juraj Široký je v nej dodnes. Prinieslo to pokrok v lobbingu a diplomacii pri kandidatúre na MS. V roku 2006 sa splnil náš sen, dostali sme šancu zorganizovať MS 2011. Podarilo sa nám rozbehnúť dva projekty – projekt ženského hokeja, vďaka ktorému sa ženy dostali do A-čka MS a na OH 2010. Druhým projektom je HK Orange 20. Veľakrát bol J. Široký terčom útokov. Našťastie to vždy ustál. Ďakujem Jurajovi Širokému v mene VV SZĽH za všetky roky a za všetko, čo pre nás urobil,“ zhodnotil pôsobenie Juraja Širokého Igor Nemeček. Ako poďakovanie dostal od neho J. Široký fotografickú koláž z histórie úspechov slovenského hokeja.
Martin Ryba nazval Juraja Širokého dôstojným kapitánom slovenského hokeja. „Slovenský hokej priviedol k mnohým úspechom a vďaka nemu hokej ustál aj niektoré prehry. Bolo pre nás cťou hrať pod takýmto kapitánom. Želám mu do ďalšieho života pevné zdravie,“ dodal Martin Ryba.
MS priniesli dva milióny eur pre mládež
Juraj Široký predniesol aj správu o organizácii MS v ľadovom hokeji 2011 v slovenských mestách Bratislava a Košice. V obšírnom úvode pripomenul prvý muž slovenského hokeja jeho dejiny po vzniku samostatnej republiky. Od prvých krôčikov v C-divízii MS, cez postup do elitnej skupiny, od prvých myšlienok na usporiadanie šampionátu, cez jeho pridelenie Slovensku v roku 2006, až po prípravu hál pre samotný šampionát. Juraj Široký sa podrobne vrátil aj k peripetiám okolo výberu dejiska šampionátu v Bratislave. Menovite ocenil úlohu prezidenta SR Ivana Gašparoviča, bývalú vládu SR a vedenie hlavného mesta Bratislava. „Osobne si myslím, že lepšou alternatívou v Bratislave by bola výstavba novej multifunkčnej haly na zelenej lúke, keby sa podarilo nájsť lokalitu. No buďme radi a tešme sa, že máme dôstojný a reprezentačný hokejový stánok,“ prekvapujúco skonštatoval J. Široký. Prezident SZĽH vyzdvihol prácu členov organizačného výboru a dobrovoľníkov.
Juraj Široký predstavil aj prvé čísla z ekonomickej bilancie šampionátu. Príjmy šampionátu dosiahli približne 19,5 milióna eur, výdaje presiahli 17 miliónov eur. Zisk organizačného výboru je približne vo výške 2 miliónov eur. Polovica tejto sumy pôjde v prospech slovenského mládežníckeho hokeja, druhá polovica SZĽH. Ďalší milión eur v prospech hokeja mládeže a žien priniesla činnosť marketingu SZĽH počas MS. Podľa slov J. Širokého VV SZĽH ustanovil komisiu, ktorá má pripraviť kľúč na prerozdelenie tejto sumy pre všetky mládežnícke a ženské kluby na Slovensku a zabezpečiť distribúciu týchto prostriedkov do konca júna.
Odvolanie Hanlona bolo unáhlené, tvrdí Široký
Jednou z tém bola aj slovenská reprezentácia a angažovanie trénera Glena Hanlona. Juraj Široký sa aj takmer mesiac po Kanaďanovom odvolaní z postu kormidelníka výberu SR postavil na jeho stranu. „Glen mal pri zvolení podľa môjho názoru aj názoru výkonného výboru SZĽH všetky predpoklady na to, aby reprezentáciu previedol generačnou výmenou. Podľa mňa bolo jeho odvolanie unáhlené. Kanadský tréner by sa nemal prispôsobovať slovenskej mentalite, ale prispôsobiť sa musíme my, ak chceme zbierať úspechy na svetovej scéne,“ uviedol päťdesiatsedemročný rodák z Košíc a prezradil, že SZĽH má v čase jeho odchodu disponibilné zdroje v objeme 4,6 milióna eur.
Na závere už trochu rozcitliveným hlasom doplnil: „Chcem sa poďakovať všetkým kolegom, ktorí pôsobili v rôznych funkciách, či už vo výkonnom výbore, ale aj ďalší komisiách, že prevzali zodpovednosť za chod slovenského hokeja.“
Nemeček chce 8-členný VV aj radu starších
Jediným kandidátom na funkciu prezidenta SZĽH zostal na VII. kongrese SZĽH Igor Nemeček. Tesne pred začiatkom voľby oslovil účastníkov kongresu týmito slovami.
„Chcel by som na začiatku pracovať s osemčlenným výkonným výborom, jedno miesto nechám voľné, ak by sa objavil vhodný kandidát. Podľa stanov má mať VV SZĽH sedem až deväť členov. Plánujem zmenu organizačnej štruktúry na sekretariáte SZĽH. Pri vymenovaní hlavného trénera reprezentačného áčka sa nechceme ponáhľať, ale zvážiť všetky pre a proti. Bude treba dať rýchlo dohromady realizačné tímy mládežníckych reprezentácií. Zvýšenú pozornosť treba venovať reprezentácii do 18 rokov, aby sa po šampionáte na Slovensku po ročnej prestávke vrátila do A-čka. Chceme predstaviť nové projekty pre mládež. V rámci reprezentačnej komisie by mala fungovať užšia spolupráca s klubovými trénermi a spätná väzba o výkonoch hráčov v reprezentácii klubom. Ďalším bodom je zjednotenie herného systému mládežníckych reprezentácii v súlade s potrebami reprezentácii do 20 rokov a seniorského A-tímu. Chcem funkčnú komisiu rozhodcov. Potrebujeme viac rozhodcov na úrovni MS. V spolupráci so ZMOSom a ministerstvom školstva potrebujeme vedieť, ako ďalej so zimnými štadiónmi na Slovensku. Zatiaľ sme nenašli podporu. Treba zlepšiť kontakt medzi vedením zväzu, sekretariátom a klubmi. Chcem zriadiť akúsi radu starších na posudzovanie nových zámerov. Boli by v nej ľudia, ktorí síce už nie sú v každodennom kontakte s hokejom, no niečo preň v minulosti dokázali. Nechcem, aby sme zaspali na vavrínoch, čo sa týka financií. Chceme udržať doterajších marketingových partnerov, na aj rozšíriť ich portfólio. Peňazí treba stále viac, potrebujem silný marketing. “
Som realista, viem, že nejde všetko naraz. Treba trpezlivosť. No vlak je rozbehnutý a treba hneď zajtra začať pracovať, aby sme mohli povedať, že sme niečo pre slovenský hokej urobili, keď sa nabudúce stretneme.“