Odstránenie zubného kameňa je dôležité pre zdravý chrup. Aké máte možnosti?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Woman brushing her teeth

Okrem toho, že zubný kameň nevyzerá na zuboch vôbec dobre, môže nám spôsobiť ďalšie nepríjemné zdravotné ťažkosti. Pozrite sa, ako odstrániť zubný kameň. 

Ako vzniká zubný kameň

Zubný kameň vzniká na zuboch zo zubného povlaku, pri nedostatočnej alebo nesprávnej hygiene zubov. Do prítomného zubného povlaku sa postupne dostávajú minerály zo slín a potravy. Postupne sa štruktúra mäkkého povlaku mení na tvrdé nánosy kameňa na zuboch, nad aj pod ďasnom. Nánosy zubného kameňa sa postupne zväčšujú, až môžu pokrývať celú plochu zuba.

Tak sa na zuboch vytvára zubný povlak, ktorý sa nedostatočnou hygienou vplyvom slín mineralizuje a zároveň dochádza k jeho tvrdnutiu a vzniku zubného kameňa. Je lepšie jeho vzniku predchádzať, no jeho tvorba závisí od mnohých faktorov a u niekoho vzniká oveľa rýchlejšie a ľahšie. Svoj podiel majú napríklad iná kvalita slín, alebo zloženie stravy.

Môžu za to sliny a zvyšky potravy.
Zo zubného povlaku vzniká zubný kameň. www.thinkstockphotos.com

Ako odstrániť zubný kameň

V dnešnej dobe je najbežnejším postupom odstránenie pomocou ručných nástrojov. Existuje však tiež účinnejší zákrok pomocou ultrazvuku,ktorý spôsobuje ľahšie oddelenie zubného kameňa od povrchu zuba a následným dočistením pomocou ďalších nástrojov – ak je to potrebné. Tento proces nie je bolestivý, len trochu nepríjemný. Vykonávajú ho profesionálni dentálni hygienici, ktorí vám poradia aj ako sa správne starať o svoje zuby.

Cena takéhoto odstránenia zubného kameňa sa nedá presne určiť. Každý špecialista má svoj cenník a sám vám povie, koľko stojí tento zákrok. Ak však nechceme mať problémy zo zubami, mali by sme ho navštíviť minimálne raz za rok. Medzitým si zuby môžeme chrániť aj domácimi trikmi. Pozrite sa, ktoré to sú.

Ako odstrániť zubný kameň.
Dentálnu hygieničku by ste mali navštíviť aspoň raz za rok. pixabay.com

Ako odstrániť zubný kameň doma

Keďže dentálna hygiena sa vykonáva zväčša raz za rok, vieme si medzitým pomôcť aj doma. A práve tieto domáce triky sú na to vhodné:

Kokosový olej : Dajte si za lyžicu kokosového oleja do úst a prevaľujte pomedzi zuby. Nechajte pôsobiť aspoň päť až desať minút a následne vypľujte. Opakujte niekoľkokrát týždenne.

Jedlá sóda : Zmiešajte trochu sódy s vodou a naneste na prsty alebo kefku a jemne prechádzajte po zuboch. Následne ústa dôkladne vypláchnite. Sóda však sklovinu oslabuje a narúša, neodporúča sa preto ju používať viac ako raz týždenne.

Orechové škrupinky : Zopár orechových škrupiniek povarte vo vode asi 15 minút. Do vychladnutého odvaru si namáčajte zubnú kefku a umývajte 3x denne.

Soľ : Odstráni nielen zubný kameň, ale zabráni aj zubnému kazu. Stačí, keď si jednoducho osolíte vodu a budete si ňou umývať zuby 2-3x týždenne.

Vyhýbajte sa čiernym čajom, kolovým a iným bublinkovým nápojom a kyslým džúsom, ktoré našim zubom naozaj škodia

 

Biely krásny úsmev je dôležitý.
Ak chceme žiarivo biely úsmev, treba sa o zuby dôkladne starať. www.thinkstockphotos.com

Ako mu predchádzať

Nezabúdajte však na to najdôležitejšie. A to je dôkladná starostlivosť o zuby. Preto je najlepšie používať:

– zubnú kefku

– zubnú pastu

– medzizubnú kefku

– dentálnu niť

– ústnu vodu

Ak neviete, ktoré sú pre vás najvhodnejšie, určite vám s výberom poradí váš zubár alebo dentálny hygienik. Zubný kameň samotný nie je bolestivý. No ak ho zanedbáme, môže nám to spôsobiť ďalšie problémy a nepríjemnú bolesť.

Aby ste aj vy sami doma prispeli k tomu, že váš úsmev možno prirovnať k tomu „hollywoodskemu“, prečítajte si článok, ako na to. Odstránenie zubného kameňa je totiž jedna vec a žiarivo biele zuby druhá. A tej môžete dopomôcť aj vy.

Dôležitá je správna starostlivosť o zuby.
Zubnému kameňu možno predchádzať správnou starostlivosťou o zuby. www.thinkstockphotos.com

Prečo čistíme celkovú zubnú náhradu

Správna starostlivosť o snímateľnú zubnú náhradu je zásadná. Zubnú náhradu – protézu, podobne ako vlastný chrup, musíme udržiavať v čistote. Preto treba zubný povlak čistiť dôkladne aj z protézy. Ak tak nebudeme robiť, hrozí nám rada zdravotných komplikácií:

  • zápal ďasien
  • zápal protézneho lôžka, čo je miesto na ktorom leží náhrada
  • vznik zubného kazu u zostávajúcich zubov
  • parodontóza a následná strata zostávajúcich zubov
  • tvorba zubného kameňa
  • nepríjemný zápach z úst
  • a tiež nevzhľadné zafarbenie protézy
Zubná protéza potrebuje rovnako svoju starostlivosť.
Aj protézu treba pravidelne čistiť. Foto: Thinkstock

Odstránenie zubného kameňa u psov

Veľa majiteľov štvornohých miláčikov rieši tento problém aj u nich. Často je za tým nepríjemný zápach z úst a tak sa rozhodnú zájsť k veterinárovi. Ten väčšinou volí odstránenie zubného kameňa ultrazvukom. Psíka vtedy uspí a vykoná vyšetrenie. Hneď na to si ho majiteľ zoberie domov, kde už sa o pár hodín prebudí z narkózy.

Aj psom sa vyvára na zuboch zubný kameň.
Ani u psíkov netreba podceňovať zubný kameň. www.thinkstockphotos.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať