Odporcovia Trianonu pochodovali k slovenskému veľvyslanectvu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maďarsko
Foto: Archívne foto SITA/AP

BUDAPEŠŤ 4. júna (WEBNOVINY) – Víkendová demonštrácia odporcov Trianonu pred slovenským veľvyslanectvom v Budapešti bola podľa nášho rezortu diplomacie pokojná a v porovnaní s minulými rokmi sa na nej zúčastnilo oveľa menej extrémistov.

„K poškodeniu majetku ani výtržnostiam nedošlo. Demonštrácia mala pokojný, ba dokonca až rozpačitý priebeh,“ povedal agentúre SITA hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.

Rezort diplomacie podľa Gandela vo všeobecnosti odsudzuje akékoľvek prejavy extrémizmu a revizionizmu.

Za pozitívum možno označiť, že v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi je možné badať ústup čo do počtu účastníkov akcie ako aj intenzity prejavu ich argumentov,“ doplnil. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý bol na oficiálnej návšteve Budapešti minulý týždeň, očakáva, že extrémistické sily v Maďarsku budú čoraz viac marginalizované.

Približne 1 500 ľudí sa zišlo na nedeľňajšej demonštrácii v centre maďarskej metropoly Budapešť, kam prišli pri príležitosti pondelňajšieho 92. výročia podpisu Trianonskej zmluvy, ktorá po prvej svetovej vojne rozdelila územie vtedajšieho Rakúska-Uhorska. Davu sa prihovoril predseda Mládežníckeho hnutia 64 žúp László Toroczkai, ktorý označil mierovú zmluvu z Versailles za najhorší zločin, ktorý svetové dejiny spáchali na maďarskom národe.

Tí, ktorí necítia bolesť v súvislosti s Trianonom, nemôžu byť Maďarmi,“ dodal. Prítomní sa následne vydali na pochod mestom a zastavili sa pri veľvyslanectvách Slovenska, Srbska a Rumunska, od ktorých žiadali udelenie územnej autonómie pre maďarské menšiny žijúce na ich území.

Trianonská mierová zmluva podpísaná 4. júna 1920 v parížskom paláci Veľký Trianon rozdelila územie vo vojne porazeného Rakúska-Uhorska. Okrem stanovenia hraníc moderného Maďarska umožnila vznik viacerých nových krajín vrátane vtedajšieho Československa. Niektorí Maďari dodnes považujú odňatie viac ako 70 percent územia niekdajšieho Uhorska za krivdu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Lajčák