WASHINGTON 28. októbra (WEBNOVINY) – Európania by mali byť USA vďační za to, že odpočúvajú telefónne komunikácie na ich území. Tvrdí to americký poslanec Mike Rogers.
Podľa slov republikána by európske krajiny mali byť rady, že Američania sledujú tok informácií na ich území a zaisťujú tak ich bezpečnosť.
Rogers tvrdí, že tak robia v záujme boja proti terorizmu a ochrany životov ľudí. Vďační by podľa slov zákonodarcu mali byť najmä Francúzi, ak by si uvedomili, aké to bolo užitočné.
Poukázal pritom na potrebu zlepšenia činnosti tajných služieb na starom kontinente. Rogers taktiež podotkol, že Američania zlyhali v čase nástupu fašizmu v Európe, čo vyvrcholil smrťou miliónov ľudí. Za aktuálne napätie preto podľa neho môžu médiá, ktoré na vec zle nazerajú a zle o nej informujú.
„V 30. rokoch sme mali túto debatu. Rozhodli sme sa vypnúť našu schopnosť počúvať našich priateľov. Pozrite sa, čo sa stalo. Vzostup fašizmu a komunizmu. Neodhalili sme to a skončilo to smrťou desiatok miliónov ľudí,“ vyjadril sa poslanec a pokračoval: „Ak by francúzski občania vedeli, o čom to bolo, tlieskali by nám a otvárali šampanské. Je to dobrá vec, udržiava Francúzov v bezpečí, udržuje to našich európskych spojencov v bezpečí,“ povedal Rogers, ktorý označil za „úplne nesprávne“ medializované informácie o sledovaní 70 miliónov telefonátov na francúzskom území v priebehu mesiaca. „Vidia iba tri alebo štyri kúsky z tisícčlánkového puzzle a chcú prísť k nejakému záveru,“ skonštatoval republikán, na ktorého nadviazal aj jeho stranícky kolega Peter King. Podľa jeho slov by sa Obama mal prestať ospravedlňovať a stavať sa do defenzívnej pozície.
Kauzu okolo masového odpočúvania zo strany americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) odhalil jej bývalý spolupracovník Edward Snowden v júni a následne ušiel z USA, aby napokon dostal azyl v Rusku. Jeho informácie zverejnil dnes už bývalý komentátor britského denníka The Guardian Američan Glenn Greenwald. Podľa jeho slov USA ilegálne sledovali viaceré európske vlády, ich lídrov ale i milióny bežných občanov.
Získavanie spravodajských informácií obmedzia
Biely dom v pondelok uviedol, že bude musieť zaviesť dodatočné obmedzenia pre americké špionážne agentúry, čo sa týka získavania informácií.
Dôvodom sú nedávne zahanbujúce zistenia o rozsiahlom odpočúvaní zo strany amerických tajných služieb, ktoré sa malo dotknúť aj miliónov cudzincov vrátane lídrov spojeneckých krajín.
Hovorca Bieleho domu Jay Carney v tejto súvislosti povedal, že prezident Barack Obama má plnú dôveru v šéfa Národnej bezpečnostnej agentúry Keitha Alexandra a jej ďalších predstaviteľov.
Napriek tomu je však podľa jeho slov potrebné nájsť rovnováhu medzi získavaním informácií a právom na súkromie. „Uznávame, že treba zaviesť dodatočné obmedzenia, čo sa týka získavania a používania spravodajských informácií,“ pripustil Carney. Vláda už v tejto veci podniká kroky a previerky by mali byť ukončené do konca roka, dodal hovorca.