BRATISLAVA 26. decembra (WEBNOVINY) – Odchod trojice poslancov NR SR z SDKÚ-DS predsedu strany Pavla Freša mrzí, ale vníma ho ako šancu pre nové talenty a nové tváre v SDKÚ-DS. Ako povedal pre agentúru SITA, odchod troch politikov je príležitosťou zomknúť sa a ísť ďalej.
Frešo si myslí, že zo strany v tomto volebnom období už žiadny poslanec neodíde. „Takýto odchod vás nepoteší. Skôr som bol nastavený na to, akým spôsobom budeme pracovať na tom, aby sme boli úspešní v prezidentských voľbách, ale hlavne v eurovoľbách a v komunálnych voľbách, čiže pracovať na tom, ako posilňovať SDKÚ-DS,“ konštatoval.
V eurovoľbách chcú zložiť reparát
SDKÚ-DS má podľa Freša najväčší integračný a spojovací potenciál. „Ukázalo sa to v regionálnych voľbách a myslím si, že sa to môže ukázať aj v komunálnych voľbách,“ povedal.
Eurovoľby sú podľa neho výrazne silnou témou pre SDKÚ-DS. „EÚ je geneticky zapísaná téma pre SDKÚ-DS,“ povedal. Strana musí podľa neho urobiť dobrú personálnu a programovú prípravu pre eurovoľby.
Tieto voľby sú totiž podľa Freša možnosťou zložiť reparát po parlamentných voľbách v roku 2012. „To nielen pre SDKÚ-DS, ale pre všetkých ostatných,“ uviedol.
Spájanie pravice má zmysel
Silným testom boli podľa Freša už regionálne voľby. „Tam sa ukázalo, že tam, kde držíme spolu (stredo-pravé strany – poznámka SITA), vieme robiť výsledky. To znamená, že nielen Bratislava, ale keby sme držali spolu aj v Nitre a v Košiciach, tam boli veľmi tesné výsledky pre Tomáša Galbavého a Rudolfa Bauera, tam by sme takisto vedeli premaľovávať mapu Slovenska z hľadiska výsledkov volieb,“ zdôraznil.
Regionálne voľby podľa neho potvrdili, že integrácia, resp. spájanie pravice má svoj zmysel. „Ukázali, že ľavica, resp. Robert Fico a Smer sú poraziteľní, a to nielen v Bratislave. Do eurovolieb ideme vystaviť účet súčasnej vláde. To znamená, že nebudú len o európskych témach, ale aj o vystavení účtu súčasnej vláde,“ dodal.
Voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája 2014. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009.
Naposledy si Slovensko volilo 13 europoslancov. Účasť na voľbách do EP na Slovensku bola nízka, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov.