Ochrana slovenského neba je v lepšom stave, ako sa hovorí. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol odborník na obranu a bezpečnosť a bývalý veľvyslanec SR pri NATO Peter Bátor (PS).
Stíhačky F-16 a Barak
Ako povedal, predstavitelia súčasnej vlády tvrdia, že darovanie systémov protivzdušnej obrany S-300 a stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu spôsobilo, že nemáme efektívnu protivzdušnú a protiraketovú obranu. To však podľa neho nie je tak úplne pravda.
Lietadlá MiG-29 a F-16 sa podľa veliteľa slovenskej letky nedajú porovnávať (video+foto)
„Ono si to treba predstaviť ako takú cibuľu. Je tam niekoľko vrstiev. Máme systémy, ktoré majú kratší dostrel, máme systémy, ktoré majú dlhší dostrel. Keď si to takto naskladáme, tak s už plánovaným nákupom napríklad izraelského systému Barak, nám to vytvorí pomerne komplexný systém protiraketovej obrany,“ uviedol Bátor.
Pripomenul aj prítomnosť prvých lietadiel F-16 na našom území. Tieto lietadla sú podľa jeho slov veľmi schopné. „Okrem toho nám stále pomáhajú chrániť nebo poľské, české a aj maďarské stíhačky. Takže nie je to vôbec také zlé, ako to vyzerá na prvý pohľad,“ dodal odborník na obranu.
Systém S-300 nebol aktivovaný
Čo sa týka darovania systému S-300 a lietadiel MiG-29 Ukrajine, tak v tomto prípade išlo podľa Bátora o správne rozhodnutie. „Súčasná vláda hovorí, že naše nebo perfektne chránil systém S-300, ktorý bol poskladaný a rozložený niekde v skladoch,“ povedal Bátor s tým, že tento systém nebol aktivovaný, a teda nechránil slovenský vzdušný priestor.
„Ak sa nemýlim, raz sme ho vyviezli v minulosti do Bulharska, kde sme s ním skúšali naživo strieľať. Raz bol poskladaný, keď tu bolo nejaké športové podujatie a podobne. Radi sme sa s ním chválili, ale nie jeho funkčnosťou, ale tým, že ho máme a ako vyzerá,“ doplnil Bátor, podľa ktorého na tom boli podobne stíhačky MiG-29.
Ako upozornil, tieto lietadlá boli na konci svojej životnosti. „Naši piloti by najlepšie vedeli povedať, ako často a koľko minút im trvalo, kým im vyskočila prvá červená kontrolka, a teda to, že s lietadlom niečo nebolo v poriadku,“ povedal odborník na obranu.
Doplnil, že tieto stíhačky stáli Slovensko kopec peňazí a už len veľmi ťažko plnili svoje úlohy. „Nehovoriac o tom, že desiatky miliónov prúdilo každý rok do Ruska cez ruské firmy. Boli sme jeden z mála štátov, ktorý si nechával servis robiť ruskými technikmi,“ dodal Bátor a podotkol, že mať na vojenskom letisku ruských technikov je pre členský štát NATO absolútny nonsens.
V rozhovore sa ďalej dozviete:
- ako posilnia stíhačky F-16 obranu slovenského neba a či bude ich počet dostačujúci
- čo si myslí odborník na obranu a bezpečnosť o americkej ponuke na vrtuľníky AH-1Z Viper
- akým spôsobom bude chrániť vzdušný priestor izraelský systém protivzdušnej obrany Barak, a či je vhodné, aby Slovensko kupovalo systém z Izraela
- v akom stave je záväzok SR voči NATO vybudovať ťažkú mechanizovanú brigádu a na čo by sa mala vláda v tomto zmysle zamerať