Odborníci varujú pred kúpou drahokamov v exotickom zahraničí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Drahokam
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 16. júla (WebNoviny.sk) – Spríjemniť si exotickú dovolenku nákupom drahokamu, najmä v mieste ich výskytu, nemusí byť vždy najlepší nápad, varuje Slovenský gemologický inštitút (SGI) v Trenčíne. Inštitút už na svojich zariadeniach indikoval viacero lacných syntetických kameňov kúpených za cenu ako drahé prírodné.

Zároveň odhalil prípady ďalšieho sofistikovaného spôsobu podvodných dovolenkových predajov. Ide o „ponuku zdanlivo vysokokvalitných drahých kameňov, pričom v skutočnosti ide o ich takmer bezcenné falzifikáty, vyrobené dômyselnou technológiou úpravy prírodných drahokamov najnižšej kvality, ktoré sú vypĺňané sklom“, informuje SGI.

Podstata úpravy rubínov

Falošné drahokamy či nimi osadené šperky sa podľa odborníkov na drahé kamene (gemológov) objavujú v širokom okruhu „obľúbených dovolenkových destinácií, kam môžu zavítať aj Slováci. Sú to napríklad Čína, Thajsko, India, Srí Lanka, Dubaj, Brazília či niektoré krajiny afrického kontinentu“, uvádza sa v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytol Marian Bebjak z SGI.

„Uvedeným spôsobom sa upravujú najmä drahokamy viacerých odrôd zo skupiny korundov, medzi najznámejšími z nich sú rubín, ktorý je červenej farby a zafír, ten môže byť takmer všetkých farieb okrem červenej“, cituje tlačová správa Slovenského gemologického inštitútu predsedu inštitútu Martina Mikuša.

Ako vysvetľuje Mikuš, podstata úpravy rubínov spočíva vo vypĺňaní ich fraktúr, teda prasklín sklom s vysokým obsahom oxidov olova, čo je materiál, ktorý sa indexom lomu svetla blíži vlastnostiam uvedenej odrody drahokamu. Efektívne to maskuje chyby v prírodnom kameni nízkej kvality. Výsledkom je extrémne zlepšenie vizuálnej čistoty – kvality týchto drahokamov.

Dokonalá imitácia kvalitného drahokamu

Samotný proces úpravy zahrnuje čistenie kyselinou fluorovodíkovou, zahriatie na teplotu 900 až 1400 °C, nanesenie za pomoci priľnavých olejov prachovej zmesi s prevažujúcim množstvom oxidov olova a opätovné, i opakované, zahrievanie v kontrolovanej atmosfére na teplotu 900 až 1000°C, pri ktorej sa prach roztaví a premení na sklo.

Výsledkom je dokonalá imitácia kvalitného prírodného drahokamu“. Nebezpečenstvo, že turista sa dá zlákať na kúpu takto upraveného kameňa „zvyšuje legislatíva niektorých krajín, umožňujúca vydávať na takto upravované kamene certifikáty ako na pravé“, dodáva predseda SGI.

Slovenský gemologický inštitút založil v roku 2002 renomovaný slovenský gemológ Ivan Mikuš. Inštitút združuje špičkových gemológov ako jediná slovenská znalecká organizácia registrovaná Ministerstvom spravodlivosti SR pre drahé kovy, kamene a šperky.

Prevádzkuje laboratórium s medzinárodnou certifikáciou. Inštitút prostredníctvom médií informuje o gemologických aktualitách, pozoruhodnostiach, ale aj prípadných rizikách. Viac o inštitúte možno nájsť na jeho webstránke http://www.gemologia.sk/.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať