BRATISLAVA 1. apríla (SITA) – Zdravotnícki odborári žiadajú Ministerstvo zdravotníctva SR a vládu o okamžité dofinancovanie zdravotníctva. Taký bol hlavný odkaz vyše 300 zdravotníkov, ktorí sa v piatok pred budovou ministerstva zúčastnili protestného zhromaždenia. „Okamžité dofinancovanie zdravotníctva neznesie žiadny odklad,“ vyhlásil pred zdravotníkmi z Košíc, Trebišova, či Trnavy šéf odborárov Anton Szalay.
Zdravotníci odmietli transformáciu nemocníc, zároveň poukázali na nízke platby zo strany zdravotných poisťovní a z toho vyplývajúcu neschopnosť nemocníc zlepšiť finančné ohodnotenie lekárov a sestier. Okrem nízkych platov však odborárov trápia aj zlé pracovné podmienky zdravotníkov. Rezort zdravotníctva a vládu vyzvali nielen na zvýšenie platby za poistencov štátu ale aj na zvýšenie podielu zdrojov plynúcich do zdravotníctva v porovnaní s HDP. „Dokedy budú zdravotnícki zamestnanci sponzorovať chod zdravotníckych zariadení,“ pýtal sa Szalay.
Minister Uhliarik medzi odborárov neprišiel
Szalay kritizoval ministra zdravotníctva, že jeho rezort postupne stráca niektoré zdroje príjmov, poukázal napríklad na avizované zrušenie platenia zdravotných odvodov z prenájmu, či platenia zdravotných odvodov vysokoškolákmi. Uhliarik si však od protestujúcich vyslúžil kritiku aj zato, že medzi odborárov neprišiel. „Kde je odvaha predstúpiť pred zamestnancov rezortu, ktorý vedie?,“ chcel vedieť Szalay. Po jeho otázke prítomní zdravotníci začali skandovať slovo „hanba“.
Protestného zhromaždenia sa naopak zúčastnil opozičný poslanec Branislav Ondruš (Smer-SD). K účastníkom protestu sa však neprihovoril. Odborári v jeho prítomnosti problém nevidia, údajne o zhromaždení informovali celú verejnosť, žiadnu konkrétnu politickú stranu nepozývali.
Napokon sa niektorí odborári s ministrom predsa len stretli, odniesli mu totiž vyhlásenie k piatkovému protestnému zhromaždeniu. Spokojní však neboli. „Slová pána ministra nás nemohli uspokojiť,“ zhrnul Szalay. Na protest napokon reagovala iba ministrova hovorkyňa Katarína Zollerová. „Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik si veľmi dobre uvedomuje potreby slovenského zdravotníctva, verejné financie však súčasná vláda prebrala vo veľmi zlom stave. Napriek tomu robíme všetko preto, aby bolo pozitívne výsledky cítiť už v priebehu niekoľkých mesiacov,“ povedala Zollerová.
Odborárov prišli na protestné zhromaždenie podporiť aj zástupcovia Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR spolu so zástupcami komôr lekárov, sestier, či špecialistov. Viceprezidentka KOZ Daniela Žuffová prítomným odkázala, že robia správne a že KOZ podporuje ich požiadavky. Obdobne sa vyjadrili aj ďalší zástupcovia komôr.
Od 1. apríla vyhlasujú zdravotnícki odborári štrajkovú pohotovosť
Odborári avizovali protestné zhromaždenie po poslednom stretnutí s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom v polovici marca.Za jeho dôvod označili fakt, že koncom marca končia zmluvy poisťovní so zdravotníckymi zariadeniami, pričom návrhy nových sú podľa odborárov pre nemocnice likvidačné. Od 1. apríla taktiež zdravotnícki odborári vyhlasujú štrajkovú pohotovosť.
Tá by mala mať zatiaľ podobu informačnej kampane. V nemocniciach a ambulanciách budú podľa Szalay visieť letáky s upozorneniami, že odsúvanie vyšetrení a operácií nespôsobujú zdravotníci ale štát nedostatočným financovaním rezortu. Pacienti by teda štrajkovú pohotovosť negatívne pocítiť nemali.
Odborári pritom plánujú ďalšie kroky. V blízkej budúcnosti sa chcú stretnúť so zástupcami parlamentného zdravotníckeho výboru. Následne by mali rokovať so zástupcami všetkých organizácií v rezorte a zvážia ďalší postup.
Prípadný ostrý štrajk šéf odborárov nepotvrdil, ani nevylúčil.
Podľa jeho slov však nechcú do celého procesu zaťahovať pacienta. „Môže sa stať aj to, že sa zamestnanci rozhodnú dodržiavať Zákonník práce a ja si myslím, že je tým povedané všetko,“ vyhlásil Szalay. Nevylúčil ani prácu len do výšky limitov.
Odborári žiadajú okrem dofinancovania zdravotníctva, zreálnenie cien výkonov a uzatváranie zmlúv na neurčito s výpovednou lehotou na tri mesiace, avšak iba v prípade závažného porušenia všeobecne záväzných právnych predpisov. Taktiež chcú zastavenie transformácie a zabránenie predaja nemocníc v pôsobnosti VÚC tzv. „strategickým partnerom“. Žiadajú aj stabilizáciu zdravotníkov vytvorením štandardných pracovných a mzdových podmienok a platby za poistencov štátu na úrovni 5,5 % z vymeriavacieho základu.