BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) – Lekárske odborové združenie má zatiaľ v rukách takmer 1 500 výpovedí lekárov. Ako ďalej v stredu informoval predseda združenia Marian Kollár, zbieranie výpovedí stále pokračuje. „Sme presvedčení, že nás bude podstatne viac,“ vyhlásil Kollár. Výpovede pritom zatiaľ lekári nepodávajú, odborári ich iba zbierajú, podať ich plánujú hromadne. Kedy to bude, Kollár odmietol konkretizovať. Údajne sa tak stane vtedy, keď ich bude dostatočný počet. Koľko by to malo byť, Kollár taktiež neuviedol.
Podľa odborárov je podávanie výpovedí jediná a posledná možnosť ako zachrániť kolabujúce slovenské zdravotníctvo. „Sme presvedčení, že budeme úspešní,“ uviedol Kollár. Zbieranie výpovedí sa podľa neho uskutočňuje vo všetkých nemocniciach, aktuálne by sa malo rozbehnúť v Bratislave. Odborári avizujú, že sú úspešní vo všetkých regiónoch, podrobnosti však povedať nechceli.
Minister chce rokovať, ale má aj alternatívne riešenie
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik uviedol, že je na každom lekárovi, aby zvážil, či pre peniaze opustí svojich pacientov. Šéf rezortu preto vyzval lekárov, aby začali diskutovať podobne ako zdravotné sestry, s ktorými ministerstvo podľa jeho slov našlo zhodu vo viacerých požiadavkách. „Nebráňme sa rokovaniu, nehovorme, že buď všetko alebo nič, rokujme,“ povedal Uhliarik.
Ministerstvo zdravotníctva má podľa Uhliarika pripravené alternatívne riešenia v prípade, ak by sa lekári rozhodli naozaj podať výpovede. Ako však podotkol, štátne zdravotnícke zariadenia zatiaľ neevidujú žiadne výpovede. „Tie počty lekárov naozaj sú prostredníctvom Lekárskeho odborového zväzu, naše zdravotnícke zariadenia zatiaľ neevidujú žiadnu výpoveď,“ dodal Uhliarik.
Podpora zo zahraničia
Slovenských odborárov prišiel podporiť aj predseda českého Lekárskeho odborového klubu Martin Engel. Ten viedol českých lekárov v protestnej akcii „Ďakujeme, odchádzame“. V rámci nej podalo v českých nemocniciach výpoveď asi 4 000 lekárov, čo spôsobilo krízovú situáciu v nemocničnom systéme. Protest napokon ukončilo zvýšenie platov lekárov o sumu päť až osem tisíc českých korún mesačne.
„Urobíme všetko preto, aby boli aj naši kolegovia úspešní,“ povedal na tlačovej besede Engel. Ten zároveň upozornil, aby nikto z kompetentných nepodceňoval počet lekárov ochotných dať výpovede. Podľa neho je totiž viac ako celkový počet dôležité to, akí lekári výpoveď podajú. „Desať kožných lekárov nevyváži jedného anestéziológa,“ skonštatoval. Zároveň sa s Kollárom zhodli na tom, že už v súčasnosti sú slovenské nemocnice personálne poddimenzované.
Podľa Engela sa lekári nemajú čoho báť
Podľa Engela by bolo veľkým víťazstvom, keby sa pre podanie výpovede rozhodlo okolo 2 tis. lekárov z kľúčových odborností. On sám pritom na základe skúseností verí, že lekári sa nezľaknú a od podania výpovedí neustúpia. Podľa neho sa nemajú báť, v Čechách údajne s výnimkou dvoch alebo troch prípadov, zobrali po skončení akcie do zamestnania všetkých lekárov, ktorí predtým podali výpoveď a mali záujem sa do zamestnania vrátiť. On sám sa však na svoje pôvodné miesto nevrátil.
Lekárske odborové združenie pristúpilo k reálnemu zbieraniu výpovedí 25. augusta. Vtedy bolo pod deklaráciu o pripravenosti ukončiť pracovný pomer podpísaných 3 827 lekárov z 51 nemocníc. Odborári žiadajú presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Aby boli spokojní, malo by Ministerstvo zdravotníctvo SR splniť všetky.
Lekárske odborové združenie má aktuálne takmer dvetisíc členov. Podľa odhadov odborárov pôsobí v súčasnosti v slovenských nemociach okolo 6,5 tis. lekárov. Podávanie hromadných výpovedí podporila Slovenská lekárska komora ale aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb.