BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Občania Slovenska budú v tomto roku pracovať na štát kratšie ako vlani. Deň daňovej slobody, ktorý vyjadruje celkovú mieru prerozdeľovania príjmov v slovenskej ekonomike, sa totiž posúva z minuloročného 7. júna na 3. jún. Vyplýva to z analýzy Združenia daňových poplatníkov SR a Nadácie F.A. Hayeka. „V piatok slovenskí občania prestávajú pracovať na štát a začínajú pracovať sami na seba,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej besede riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc.
Na tomto výsledku sa podpísal najmä pokračujúci rast hrubého domáceho produktu a konsolidačné opatrenia vlády v oblasti verejných financií, ako aj fakt, že minulý rok pripadol deň daňovej slobody na pondelok, pričom občania pracovali na štát do piatku a vzhľadom na víkend sa deň daňovej slobody výrazne posunul. Najkratšie v histórii zverejňovania dňa daňovej slobody pracovali Slováci na štát v roku 2008, keď deň daňovej slobody pripadol na 22. máj.
Celková výška prerozdeľovania zdrojov na Slovensku podľa záverov Nadácie F. A. Hayeka predstavuje 41,98 % hrubého domáceho produktu, čo je mierne zníženie z minuloročných 42,3 %. Z každého vytvoreného eura tak štát v tomto roku prerozdelí takmer 42 centov.
Výpočet aktuálneho dňa daňovej slobody je podľa Matúša Pošvanca konzervatívny.Existuje pritom riziko, že deň, od ktorého občania prestanú pracovať na štát sa ešte posunie. K hlavným hrozbám v oblasti verejných financií Nadácia F. A. Hayeka zaraďuje pokračujúci súdny spor štátnej lotériovej spoločnosti Tipos, či možné zvyšovanie dlhu nemocníc na Slovensku. Rovnako riziko predstavuje aj hospodárenie RTVS. „Vzhľadom na to, že nevieme v súčasnosti odhadnúť toto riziko, tak sme ho do dňa daňovej slobody nezapočítali,“ uviedol Pošvanc s tým, že v prípade negatívneho vývoja by sa deň daňovej slobody mohol ešte posunúť na neskorší dátum.
Deň daňovej slobody je dňom, do ktorého priemerný občan odovzdá celý svoj zárobok štátu na daniach a ďalších povinných platbách. Od nasledujúceho dňa už, obrazne povedané, pracuje pre seba. Analytici Združenia daňových poplatníkov Slovenska a Nadácie F. A. Hayeka počítajú deň daňovej slobody každoročne od roku 1999 na základe výpočtu miery prerozdeľovania štátom, čiže podielu celkových konsolidovaných výdavkov verejného sektora na hrubom domácom produkte.