Od 2011 dostanú centrá voľného času tretinu peňazí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, cent
Foto: Ilustračné foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Novelu nariadenia vlády o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve dnes bez pripomienkového konania prijala vláda. Ministerstvo financií odôvodňuje, že návrh rieši problém výrazného nárastu objemu finančných prostriedkov v prospech záujmovej činnosti na úkor materských škôl, základných umeleckých škôl, jazykových škôl, školských jedální a ďalších originálnych kompetencií obcí a miest v oblasti školstva. Od budúceho roka sa príspevky na žiaka v záujmovom vzdelávaní v centre voľného času a v školskom stredisku záujmovej činnosti znížia o viac ako dve tretiny.

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR, Asociácia základných umeleckých škôl SR „EMU-Slovakia“ a Asociácia Centier voľného času SR už pred prijatím novely avizovali, že s ňou v danej podobe nesúhlasia a žiadajú také riešenie, ktoré zabráni prehlbovaniu nerovností a diskriminácie vo financovaní. Tvrdia, že legislatíva zlikviduje záujmové vzdelávanie detí nielen v súkromných a cirkevných, ale aj v obecných centrách voľného času a školských strediskách záujmovej činnosti. Saskia Repčíková z Asociácie tvrdí, že novela obmedzí talentovaným deťom vzdelávanie vo viacerých odboroch. Krúžky či záujmové aktivity sa tak pre mnohých stanú nedostupnými.

Po novom budú všetky obce a mestá dostávať peniaze na záujmové vzdelávanie v centrách voľného času a v školských strediskách záujmovej činnosti podľa počtu detí s trvalým pobytom na ich území. „Znamená to, že finančné prostriedky na záujmové vzdelávanie v centrách voľného času a v školských strediskách záujmovej činnosti by dostali aj tie obce, ktoré vôbec nemajú na svojom území zriadené centrá voľného času alebo školské strediská záujmovej činnosti,“ upozorňuje Repčíková. O tom, či vôbec a koľko prostriedkov pridelí samospráva na záujmovú činnosť detí, budú poslanci samospráv rozhodovať výlučne na základe svojich priorít. Súčasné skúsenosti podľa Repčíkovej ukazujú, že obce veľkú časť týchto prostriedkov využívajú na iné účely, ako je výchova a vzdelávanie detí. Novela upravuje aj zber údajov o žiakoch tak, aby financovanie záujmového vzdelávania bolo postavené na systéme „jedno dieťa – jeden krúžok“.

Prijatie návrhu znamená podľa Repčíkovej nielen drastické zníženie finančných prostriedkov na výchovnú a vzdelávaciu činnosť v školských zariadeniach, ale aj výrazné zhoršenie podmienok prideľovania týchto financií zriaďovateľom. Uplatnenie novely znamená faktický zánik záujmového vzdelávania detí v systéme vzdelávania a výchovy SR, nazdáva sa Repčíková.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať