BRATISLAVA 3. augusta (SITA) – Ochranári tento rok pozorujú pozitívny zvrat v živote populácie sokola červenonohého na Slovensku. Tento dravec je v našej krajine považovaný za druh ohrozený vyhynutím pre kriticky nízky počet hniezdiacich párov.
V roku 2013 bolo preukázané hniezdenie len jediného páru, tento rok je situácia o niečo lepšia. Ornitológovia z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) hlásia štyri hniezdne teritória.
Hniezda opustilo 11 mláďat
„V týchto dňoch mláďatá opúšťajú svoje hniezda a vydávajú sa na svoje prvé lety v jeho bezprostrednom okolí,“ uviedol Roman Slobodník z RPS. Populácia tohto dravca mala na našom území v ostatných rokoch neustále klesajúci trend. V roku 2012 sme nezaznamenali ani jedno úspešné hniezdenie a vlani jeden pár vyviedol štyri mláďatá.
Tento rok hniezda opustilo spolu 11 mláďat. „Takýto výsledok sme zaznamenali naposledy v roku 2007, čo nám dodáva nádej a motiváciu do ďalšej práce,“ dodal Slobodník.
Pre negatívny populačný trend je Ochrana dravcov na Slovensku od roku 2012 spoluriešiteľom unikátneho projektu na záchranu tohto druhu dravca. Projekt LIFE + Ochrana sokola červenonohého v Karpatskej kotline slúži vo vybraných územiach Slovenska s historickým alebo súčasným výskytom sokola na aktivity, ktoré by mali prinavrátiť tento druh do krajiny.
V Maďarsku sa podaril operený zázrak
„Na jeseň sa chystáme do týchto lokalít inštalovať 200 hniezdnych možností v podobe hniezdnych búdok. Okrem toho by sme radi oživili krajinu a výsadbou stromov by sme prispeli k zvýšeniu biodiverzity,“ doplnil Slobodník. Pre sokola červenonohého sú veľmi dôležité stromy vysokého vzrastu.
Aj keď si sokoly vlastné hniezdo nestavajú, obsadzujú hniezda iných druhov, napríklad vrán, strák či havranov, v ktorých vychovávajú svoje mláďatá. „Tieto druhy si stavajú svoje hniezda najčastejšie vysoko na stromoch,“ vysvetlila Lucia Deutschová z RPS.
V Maďarsku hniezdi v súčasnosti už viac ako tisícka párov sokolov vo veľkých kolóniách, ktoré by postupne mohli dotovať slovenskú populáciu v prípade, že sa na našom území podarí vytvoriť vhodné podmienky. „Projekt maďarských kolegov sa dá označiť ako operený zázrak, veď za sedem rokov sa im podarilo zdvojnásobiť populáciu druhu v krajine,“ uviedol Slobodník. Ochranári budú podľa Deutschovej radi, ak tento druh exoticky sfarbeného dravca budú môcť zachovať pre ďalšie generácie.