BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Ochrana tehotných zamestnankýň v skúšobnej lehote by sa mala zvýšiť. Kým v súčasnosti môže v skúšobnej lehote zamestnávateľ prepustiť aj tehotnú ženu bez udania dôvodu, podľa navrhovanej novely Zákonníka práce to už nebude možné. „Pri skončení pracovného pomeru v skúšobnej lehote s tehotnou zamestnankyňou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou bude zamestnávateľ povinný uviesť dôvody skončenia pracovného pomeru, inak bude skončenie pracovného pomeru v skúšobnej lehote neplatné,“ informoval mediálny odbor ministerstva práce a sociálnych vecí.
Zmena má podľa ministerstva práce nastať aj pri čerpaní voľna s náhradou mzdy pri prevoze matky do pôrodnice a späť. Novela Zákonníka práce už nebude viazať nárok na toto voľno len pre manžela matky. „Navrhujeme, aby zamestnávateľ bol povinný poskytnúť voľno s náhradou mzdy zamestnancovi, ktorému sa narodí dieťa na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť bez ohľadu na to, či uzavreli manželstvo alebo nie,“ uvádza ministerstvo práce.
Novela pracovného kódexu má tiež umožniť rozloženie čerpania rodičovskej dovolenky na neskoršie obdobie, ak sa nevyčerpala do troch, resp. šiestich rokov veku dieťaťa. „Samotná dĺžka rodičovskej dovolenky ostáva zachovaná a len ak si ju rodič nevyčerpá celú počas trojročného, resp. šesťročného obdobia, môže sa so zamestnávateľom dohodnúť o presunutí nevyčerpanej časti na neskoršie obdobie,“ konštatuje ministerstvo práce. Rodičovskú dovolenku by tak mohla zamestnankyňa alebo zamestnanec využiť do piatich rokov veku dieťaťa alebo v prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do ôsmich rokov veku dieťaťa.
Ministerstvo práce tiež navrhuje zaviesť zdieľané pracovné miesto. Podľa rezortu ide o ústretový krok voči rodičom, keďže im môže pomôcť lepšie skĺbiť rodinné a pracovné povinnosti. Zdieľané pracovné miesto je pracovné miesto, na ktorom si zamestnanci sami medzi sebou rozvrhnú pracovný čas a pracovnú náplň pripadajúcu na toto pracovné miesto. „Zdieľané pracovné miesto ako nový inštitút Zákonníka práce pomôže tým ženám, ktoré by nemali záujem o plný pracovný úväzok, pretože môžu získať pracovný pomer na kratší pracovný čas na pracovnom mieste, ktoré vyžaduje prácu na plný pracovný čas,“ dodalo ministerstvo práce.