BRATISLAVA 2. októbra (WebNoviny.sk) – Obžalovaný Roman J. ktorý sa podľa prokuratúry zúčastnil na príprave vraždy bratislavského bossa Petra Čongrádyho v roku 1999 tvrdí, že vraždu vykonať odmietal a Čongrádyho varoval. Vyhlásil to v piatok pred senátom Okresného súdu Bratislava I.
V prípade, ktorý sa v piatok začal prvým hlavným pojednávaním, spolu čelí obžalobám päť mužov, pričom dvaja sú obžalovaní z trestného činu vraždy v štádiu prípravy, jeden z trestného činu vraždy a zvyšní dvaja z oboch trestných činov.
Vyhrážali sa, že ublížia rodine
Podľa výpovede prišiel Roman J. v roku 1999 do Bratislavy za Ivanom Beňom, ktorého poznal zo svojho pôsobenia v armáde. Ten mu pôvodne ponúkal prácu, neskôr mu však povedal, že od neho chce, aby niekoho zabil. „Povedal, že to musím urobiť a že to musí byť ešte v ten týždeň,“ vypovedal s tým, že on to odmietal.
Beňo však robil narážky na bezpečnosť jeho rodiny v prípade, že odmietne. Pôvodný plán bol na vraždu použiť ostreľovačskú pušku, keďže Roman J. pracoval v armáde ako ostreľovač. Podľa vlastných slov vymýšľal Roman J. rôzne dôvody, prečo vraždu spáchať nemôže a tak povedal Beňovi, že na dohodnutom mieste v Bratislave, kde sa mala vražda stať, sa puška nedá použiť.
Preto Beňo navrhol streľbu z pištole, pričom následne mali páchatelia ujsť na motorke. Keď následne zaobstarali motorku, ktorú podľa Romana J. riadil Dušan Š., prikázal im Beňo ísť pred bratislavský bar Sybila, kde im po vyčkávaní ukázal Ćongrádyho, ktorý vchádzal do baru. Beňo potom odišiel.
Čongrádyho varoval, že ho chcú zabiť
Roman J. sa následne podľa vlastných slov vybral k baru a keď Čongrády vyšiel von, povedal mu: „Som Roman zo SIS a chcú vás zabiť, vypadnite odtiaľto.“ Spolu s Dušanom Š. potom z miesta odišli, pričom Roman J. chcel Beňovi povedať, že na mieste bolo veľa policajtov, preto nebolo možné toho človeka zabiť. Cestou však mali na motorke vážnu dopravnú nehodu po ktorej Dušanovi Š. museli amputovať ruku. S Beňom sa údajne obžalovaný po nehode stretol len raz a vysvetlil mu, prečo vraždu nespáchal. Potom už neboli spolu v kontakte. To, že zavraždenou osobou mal byť Čongrády, sa Roman J. dozvedel podľa vlastných slov až neskôr. „O čine z roku 2004 neviem nič,“ dodal.
Ivan Beňo uzavrel v prípade dohodu o vine a treste a v tomto konaní má vypovedať ako kľúčový svedok.
Všetci piati však vyhlásili, že sú nevinní
O skutkoch podľa obžaloby podľa vlastných slov nič nevie ani Vladimír Š. „Neplánoval som, nezúčastnil som sa,“ vyhlásil. Zvyšní traja obžalovaní pred súdom vypovedať odmietli. Všetci piati však vyhlásili, že sú nevinní. Pred súdom vystúpila aj Čongrádyho vdova Linda. Podľa nej spôsobila vražda Čongrádyho jej aj jej synovi psychickú ujmu a taktiež očiernila meno rodiny. Preto bude v prípade dokázania viny od obžalovaných vymáhať odškodné. Pojednávanie bude pokračovať 16. decembra výpoveďami svedkov.
Prokuratúra v prípade obžalovala pre trestný čin prípravy vraždy z roku 1999 Sergeja M., Petra H., Romana J. a Dušana Š. V prípade samotnej vraždy z roku 2004 spolu so Sergejom M. a Petrom H. obžalovali aj Vladimíra Š. V roku 1999 podľa obžaloby naplánovali zavraždenie Čongrádyho pred jeho obľúbeným barom, pričom na neho podľa plánu mali strieľať z idúcej motorky. Okolnosti sa im však nepozdávali, preto skutok odložili. V roku 2004 následne Čongrádyho zavraždili 28 zásahmi zo samopalu.
Petra Čongrádyho zavraždili v septembri 2004 vo veku 36 rokov v bratislavskej Petržalke, pričom podľa polície jeho vraždu plánovali už v roku 1999. Pri útoku bol postrelený aj jeho ochrankár. Čongrády bol považovaný za jedného z nástupcov zakladateľa skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru. Začínal ako Sýkorov šofér, neskôr vlastnil podiel v niekoľkých firmách. Podľa vtedajšieho viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka Čongrády v čase zavraždenia trestnú činnosť nepáchal, bol však podozrivý zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny. V prípade jeho vraždy už v rokoch 2012 až 2014 pred súdom stála skupina obžalovaných vrátane známych mien z podsvetia ako Viliam M., Karol M. alebo Ľuboš F., ktorý je momentálne obžalovaný z vraždy Čongrádyho mentora Sýkoru. Výpoveď kľúčového svedka v prípade sa však ukázala ako nepravdivá.