Obžalobu prezidenta presunuli na marec, Paška púšťal videá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Audiovizuálny zostrih videí v súvislosti so zmätočnou voľbou o schôdzi, ktorá sa konala 17. mája 2011, na obrazovke v NR SR počas rokovania 15. mimoriadnej schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 14. február 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – Schôdza k obžalobe prezidenta Ivana Gašparoviča bude pokračovať 12. marca o 13:00.

O prerušenie zasadnutia dnes požiadala predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská s tým, aby schôdza pokračovala v dôstojnejších podmienkach, keďže poslanci vládneho Smeru-SD po vystúpení predsedu parlamentu Pavla Pašku opustili rokovaciu sálu.

Plénum jej návrh odobrilo všeobecným súhlasom. Predsedajúci schôdze Ján Figeľ následne rokovanie prerušil s tým, že poslanci sa zídu 12. marca.

S takýmto postupom však nesúhlasil predseda parlamentu a asi desať minút po prerušení rokovania zvolal poslanecké grémium.

Bez ohľadu na možné právne výklady vám želám pekný víkend. Budeme sa vidieť počas zasadnutí výborov. Je to nepochopiteľné, čo sa stalo, a pravdepodobne ma to prinúti prijať niektoré vnútorné opatrenia. Od začiatku som sa snažil opozícii korektne ponúkať spoluprácu, ale vidíte, že títo ľudia bez škrupúľ sa neštítia ničoho,“ konštatoval Paška pred poslancami Smeru-SD sediacimi v rokovacej sále asi hodinu po prerušení mimoriadnej schôdze, pričom vystúpenie v sále označil za stretnutie s poslaneckým klubom Smeru-SD.

Smer chce mať podľa Figeľa vlastného prokurátora

Figel hrusovsky
Foto: SITA/Diana Černáková

Poslanci Smeru-SD totiž v parlamente nemajú tak veľkú zasadaciu sálu, do ktorej by sa všetci zmestili. Opozícii Paška vyčítal, že Žitňanská iba požiadala o procedurálny návrh nepokračovať v rokovaní, keďže nie sú vytvorené dôstojné podmienky.

Figeľ potom konštatoval všeobecný súhlas prítomných poslancov s tým, že schôdza bude pokračovať 12. marca o 13:00, kedy má začať aj štandardná marcová schôdza národnej rady.

Predseda KDH Ján Figeľ predtým v rozprave konštatoval, že prezident svojou nečinnosťou a svojvôľou porušil ústavu, preto je podanie návrhu na jeho obžalobu plne opodstatnené. Gašparovič ignorovaním rozhodnutia parlamentu o zvolení Jozefa Čentéša za kandidáta na generálneho prokurátora podľa Figeľa bezprecedentne zasiahol do vzťahu medzi zákonodarnou a výkonnou mocou v štáte.

Prezident nadradil svoje rozhodnutie nad vôľu parlamentu,“ konštatoval Figeľ. Hlava štátu podľa neho vedome konala tak, aby sa Čentéš nestal generálnym prokurátorom, čo dokumentujú viaceré Gašparovičove vyjadrenia.

Smer-SD podľa Figeľa chce mať svojho generálneho prokurátora. Fico a Gašparovič podľa neho konajú v zhode. Gašparovič si podľa Figeľa nectí úrad prezidenta demokratickej krajiny.

Nenechal navrhovateľa predniesť návrh na obžalobu

Gašparovič
Foto: SITA/Diana Černáková

Predseda národnej rady Pavol Paška považuje návrh na obžalobu prezidenta za politicky i právne nezmyselný.

Zhrniem to do veľmi jednoduchého politického posolstva. Toto sa nemalo stať. Je to zásah do krátko budovaného a krehkého demokratického systému,“ uviedol Paška v parlamente.

Predseda národnej rady vystúpil okamžite po otvorení 15. schôdze NR SR, nenechal predtým ani vystúpiť predkladateľa, aby predniesol návrh na obžalobu. Takýto postup umožňuje Paškovi rokovací poriadok, podľa ktorého ako šéf parlamentu môže vystúpiť kedykoľvek, keď o to požiada.

Parlamentom zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša označil Paška za politicky manipulovateľného a nelegitímne zvoleného kandidáta. „Ďalej rozčeruje vody a ďalej vnáša zbytočnú traumu do tohto problému, ktorý je výrazne a výlučne ústavnoprávny,“ komentoval Paška Čentéšove kroky. Čentéš by podľa predsedu NR SR mal buď počkať na rozhodnutie ústavného súdu, alebo stiahnuť podania a umožniť novú voľbu kandidáta na generálneho prokurátora, ktorá by bola nespochybniteľná.

Paška poslancom v sále pustil zábery z voľby kandidáta počas vlády Ivety Radičovej, čím chcel ukázať na politizáciu voľby. Opozícii vyčíta, že ako vládna väčšina nevedela zvoliť nominanta na generálneho prokurátora právne čistým spôsobom a dnes prezidenta napáda preto, že „nevymenoval vraj údajne právoplatne zvoleného kandidáta„.

Opozícia nemá podľa Pašku k ústavnosti žiadny vzťah

Zdôraznil, že nové voľby generálneho prokurátora sa v parlamente neuskutočnia dovtedy, kým nebude jasné stanovisko ústavného súdu o predbežnom opatrení, o ktoré požiadal Čentéš. „Ako to, že podávate obžalobu, kým nepočkáte na nález ústavného súdu? Aké politické divadlo hráte? Aký máte vzťah k ústavnosti? Žiadny,“ odkázal Paška opozícii.

Darmo odchádzate, pred pravdou neujdete. Je slušné si najprv vypočuť návrh, potom reagovať,“ uviedol na margo Paškovho postupu predseda KDH Ján Figeľ. „Toto je hanba, čo tu stvárajú poslanci za Smer,“ konštatoval predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Paškovo vystúpenie a odchod poslancov Roberta Fica zo sály označil Ľudovít Kaník z SDKÚ-DS za obrovskú dávku zbabelosti.

Gašparovič o nevymenovaní Čentéša do funkcie rozhodol 2. januára 2013.

Ak prezident do NR nepríde, tak podľa SaS pohŕda parlamentom

SaS považuje podľa poslanca NR SR Daniela Krajcera postoj hlavy štátu, ak sa nezúčastní na dnešnej mimoriadnej schôdzi NR SR, za pohŕdanie parlamentom. Ako povedal dnes novinárom, „negatívne vnímame aj postoj vedenia NR SR, ktorá nepozvala hlavu štátu na schôdzu.“

Krajcer upozornil, že prezident historicky prvýkrát čelí podaniu návrhu na obžalobu a pripomína, že SR je parlamentnou demokraciou. Podľa neho mal prezident možnosť predložiť svoje dôvody a argumenty a reagovať na návrh poslancov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárIvan GašparovičJán FigeľLucia ŽitňanskáĽudovít KaníkPavol Paška
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a Solidarita