BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Stíhanie bývalých ministrov životného prostredia Lászlóa Miklósa (SMK) a Jaroslava Izáka (SNS) za marenie ochrany prírody podľa poslancov za OĽaNO len podčiarkuje absurdný stav, kedy pri správe a „ochrane“ lesov aj v národných prírodných rezerváciách má hlavné slovo hospodárska organizácia.
Zákon o ochrane prírody a krajiny však hovorí, že funkcia ochrany prírody je v národných parkoch nadradená nad všetky ostatné funkcie a deklaruje požiadavku bezzásahového režimu v národných prírodných rezerváciách, teda územiach s najvyšším stupňom ochrany.
„Obvinení ministri postupovali v súlade s uvedeným zákonom. Kým v minulosti viacerí verejní činitelia boli dôvodne podozriví z porušovania zákonov a plytvania verejnými zdrojmi a orgány činné v trestnom konaní v ich prípade nekonali, teraz je dvojnásobne neakceptovateľné, ak by títo bývalí ministri boli postihnutí za to, že konali v súlade so zákonom,“ uviedol predseda výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredia Mikuláš Huba (OĽaNO).
Bol by to absurdný precedens
Spolu s bývalým lesníkom a straníckym kolegom Jánom Mičovským apeluje na všetkých zainteresovaných, aby sa v tomto prípade riadili zdravým rozumom, základným ekologickým cítením a štandardami Európskej únie v ochrane prírody. „Bol by to precedens, ktorého absurdnosť nemá v celej Európskej únii obdoby,“ zdôraznil Huba. Rozhodnutie prokuratúry vníma aj ako snahu o ďalšie znižovanie autority štátnej ochrany prírody.
Prokuratúra podľa medializovaných informácií zamietla sťažnosti oboch exministrov proti obvineniu zo zločinu ohrozenia a poškodenia životného prostredia a z prečinu marenia úlohy verejným činiteľom. Podľa prokuratúry mali ako ministri zo zákona konať a povoliť zásah do prírody, aj keď sa zničená lokalita nachádza v piatom stupni ochrany.
Využiť mohli inštitút stavu krajnej núdze. So zásahom ťažkých mechanizmov by sa príroda vyrovnala rýchlejšie ako s následkami, ktoré spôsobil lykožrút, tvrdil v auguste na tlačovej besede prokurátor trestného odboru Generálnej prokuratúry Ladislav Hanniker. Ministri podľa obvinenia spôsobili svojou nečinnosťou Slovensku ekonomickú škodu najmenej 9,39 milióna eur a tiež ekologickú škodu približne 2,9 milióna eur.
Dôvodom je lykožrútová kauza
Strana Most-Híd vyjadruje poľutovanie nad rozhodnutím Generálnej prokuratúry vo veci dvoch bývalých ministrov životného prostredia Lászlóa Miklósa (SMK) a Jaroslava Izáka (SNS), ktorí sú obvinení v lykožrútovej kauze po veternej kalamite vo Vysokých Tatrách v roku 2004.
Dôvodom sporného rozhodnutia boli podľa Mosta-Híd dva protirečiace si zákony: Zákon o ochrane prírody a krajiny a Zákon o lesoch. „Je to absurdné, chcem sa ich zastať. Prokuratúra ich bezdôvodne šikanuje, konali v zmysle zákona. A idem ďalej: Za to, že došlo k veľkým hospodárskym škodám, nie je možné viniť z nečinnosti ministrov životného prostredia, ale vtedajšie vlády,“ uviedol predchádzajúci minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd).
Minister životného prostredia podľa stanoviska Mosta-Híd postupoval rezortne správne, keď považoval za prioritu dodržiavať princíp bezzásahovosti v piatej zóne ochrany, tak ako je to v zákone. „Kým minister má zastávať priority vlastného rezortu, vláda ako kolektívny orgán, ktorá operatívne riadi štát pod vedením premiéra, má povinnosť a právomoci konfrontovať stanoviská, a ak treba, prehodnotiť rozhodnutia jednotlivých ministrov vo vyššom celospoločenskom záujme. A ak si to nadrezortný záujem vyžiada, tak má vláda svojich členov právo zaviazať k udeleniu výnimiek, ktoré majú v kompetencii. Túto zodpovednosť však ani jedna vláda na seba neprijala,“ uvádza sa v stanovisku strany.
Exministrov sa v minulosti aj súčasný minister životného prostredia Peter Žiga, ktorý je presvedčený, že bývalí šéfovia rezortu postupovali v zmysle zákona. To, že sú obvinení, považuje za „trochu zvláštne“.