SEREĎ 30. januára (WebNoviny.sk) – Prvé múzeum holokaustu na Slovensku otvorili v Seredi v areáli bývalého pracovného a koncentračného tábora. Počas druhej svetovej vojny v ňom bolo väznených približne 16-tisíc Židov.
Expozície Múzea holokaustu sú umiestnené v autentických historických objektoch – barakoch. ,,Nebude to len múzeum, ale aj pamätník všetkým zavraždeným Židom v období holokaustu, a tým ľuďom, ktorí Židov zachraňovali. Zároveň tu bude vzdelávacie centrum pre študentov, ale aj širokú odbornú a laickú verejnosť. Dokážeme pripraviť vzdelávacie programy pre všetkých,“ povedal vedúci zariadenia Martin Korčok.
V prvej budove sa nachádza expozícia zameraná na riešenie židovskej otázky na Slovensku v rokoch 1938 – 1945. V druhej budove bude expozícia zameraná na ubytovanie väzňov a ich pracoviská od betonárky, cez krajčírsku až po zámočnícku dielňu. V tretej budove bude znázornené ubytovanie väzňov v období, v ktorom tábor fungoval len ako koncentračný. Potomkovia obetí holokaustu môžu v Seredi nájsť posledné zmienky o svojich predkoch.
Projekt rekonštrukcie barakov bývalého pracovného a koncentračného tábora Židov v Seredi za takmer 2,5 milióna eur bol financovaný z regionálneho operačného programu. Pripravilo ho a predložilo ministerstvo kultúry v spolupráci so Slovenským národným múzeom (SNM) – Múzeom židovskej kultúry. K zriadeniu Múzea holokaustu v Seredi sa pri príležitosti Pamätného dňa obetiam holokaustu a rasového násilia zaviazala Vláda SR svojím uznesením ešte v roku 2009.
Pracovný tábor v Seredi vznikol z vojenských útvarov v roku 1941. V prvej fáze ho vybudovali a zriaďovali v ňom pracovné dielne. V druhej sa stal jedným z piatich centier pre organizáciu transportov Židov. Ako pracovný tábor s výrobňou v dielňach fungoval v tretej fáze. V poslednej fáze od roku 1944 do konca marca 1945 sa stal koncentračným táborom. Od roku 1942 do konca roku 1944 v ňom pracovalo približne 700 až 1 200 väzňov. Podľa historikov boli v tábore veľmi ťažké životné podmienky, väzňov bili a znásilňovali.