Obrazom: Pred troma rokmi otriasla Japonskom jadrová hrôza

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fukusima zemetrasenie japonsko
V roku 2011 spôsobilo zemetrasenie a následné vlny tsunami obrovské škody a vo Fukušime zapríčinili najhoršiu jadrovú katastrofu od výbuchu v ukrajinskej atómovej elektrárni v Černobyle. Do prostredia unikla radiácia, ktorá prinútila desaťtisíce ľudí opustiť svoje domovy. V utorok 11. marca 2014 si Japonci pripomínajú tretie výročie od katastrofy. Japonsko, 11. marca 2014. Foto: SITA/AP

TOKIO 11. marca (WEBNOVINY) – Japonsko si v utorok pripomína tretie výročie ničivého zemetrasenia, ktoré si vyžiadalo okolo 19-tisíc obetí. V početných mestách zasiahnutého regiónu sa o 14:46 miestneho času rozozvučia sirény.

Japonci si pripomínajú katastrofické zemetrasenie pri Fukušime
Foto: SITA/AP

Presne v tomto čase otrasy a následné vlny tsunami 11. marca 2011 spôsobili obrovské škody a zapríčinili najhoršiu jadrovú katastrofu od výbuchu v ukrajinskej atómovej elektrárni v Černobyle. Zemetrasenie poškodilo jadrovú elektráreň vo Fukušime a do prostredia následne unikla radiácia, ktorá prinútila desaťtisíce ľudí opustiť svoje domovy.

O normalite však v provincii Fukušima ani tri roky po tragédii nemožno hovoriť. Takmer 270-tisíc ľudí stále žije v provizórnych podmienkach, obnova oblasti napreduje len pomaly, v elektrárni stále dochádza k haváriám a právne katastrofa rovnako nie je vysporiadaná, pričom z nej ani nikoho neobvinili. Vláda pod tlakom verejnej mienky postupne odstavila všetky svoje jadrové reaktory, pre vysoké náklady na dovoz energie však vláda premiéra Šinzóa Abeho presadzuje návrat k jadrovej energii.

Obrazom: Japonsko si pripomína katastrofické zemetrasenie
Fukusima zemetrasenie japonsko
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať